На врхунцу обновљених непријатељстава у оспораваној регији Кашмира, Њу Делхи је запретио да ће лансирати своје ракете на Пакистан, док је Исламабад рекао да ће одговорити својим ракетним нападима "три пута више", известио је Ројтерс, позивајући се на западне дипломате, као и на пакистанске, индијске и америчке владине изворе.
У фебруару је пакистанска милитантна група "Џаиш Мохамед" бомбардовала конвој индијске војске, убивши на десетине индијских војника. Индија је одговорила ваздушним нападима на упоришта групе у пакистанском делу Кашмира, изазвавши освету Пакистана, када је у ваздушном дуелу оборен један индијски авион, а пилот заробљен од стране Пакистана.
Док напетости расту, Индија је обећала да ће испалити шест ракета на специфичне циљеве у Пакистану. Ову намеру су посебно потврдили пакистански министар и западни дипломата у Исламабаду.
Предвидљиво, Пакистан је рекао да ће се супротставити било каквим ракетним нападима са много више лансирања.
“Рекли смо да ћемо, ако испалите једну ракету, испалити три. Шта год Индија уради, ми ћемо на то одговорити три пута “, рекао је неименовани пакистански министар за "Ројтерс".
Пакистански премијер Имран Кан је нехотице потврдио да би се најгори сценарио могао одиграти.
"Знам да је синоћ постојала претња да би могло да дође до ракетног напада на Пакистан", рекао је Кан парламенту.
"Знам и да је наша војска спремна за одмазду тог напада."
Извори Ројтерса кажу да је ослобађање обореног индијског пилота, Абинандан Вартамана, помогло да се смањи растући анимозитет између супарника. Међутим, крајем фебруара и почетком марта било је спорадичних артиљеријских двобоја, у којима је убијено неколико цивила с обе стране границе.
Индија има значајне стратешке снаге са балистичким ракетама кратког и средњег домета које могу погодити било коју локацију у Пакистану. Исто тако, пакистанска војска има низ ракета које омогућавају одмазду ако избије потпуни рат.
Две недеље касније, оба земље су кренуле са показивањем мишића. Раније ове недеље, Индија је представила најновију верзију вођеног ракетног артиљеријског система "Пинака Мк II", након чега је Пакистан одговорио представљањем пројектила ваздух-земља на кинеско-пакистанском борбеном авиону "ЈФ-17 Тандер".
Прочитајте ОВДЕ све о пребацивању 5 америчких нуклеарних бомбардера у Европу.
Извор: vostok. rs