Француска влада је ове недеље саопштила да ће додатно појачати безбедност војном јединицом која ће између осталог обезбеђивати зграде званичних институција. Протести се и даље одржавају у светлу друштвених и политичких тензија, а недавно су смењени полицијски високи званичници, међу којима начелник париске префектуре. Премијер Едуар Филип је забранио окупљања у чувеној париској авенији Јелисејских поља где су избили нереди прошле суботе, а и на ранијим протестима који се организују од 17. новембра. Протести су такође забрањени у деловима неких градова у Француској у којима су избијали нереди.
Међу тим градовима су Бордо и Ница, а они који ће се окупити и поред забране биће новчано кажњени. Министар унутрашњих послова Кристоф Кастанер на мети је критике да није добро обезбедио јавни ред и мир, и који је близак Макрону, изјавио је да ће бити демонстрирана нулта толеранција према онима који буду правили нереде. Припадници мисије "Стражар" неће бити на "првој линији" већ ће омогућити полицији и другим припадницима снага безбедности да се усредсреде на кретање демонстраната, а циљ је очување јавног реда и мира, навела је влада. Иницијативу су, међутим, критиковале поједине опозиционе странке.
Десничарска странка Републиканци сматра да војници нису обучени за обезбеђивање јавног реда и мира, већ за борбе и да убијају у случају рата. Радикална левица оценила је да војска не може да замени полицију јер то није њен посао. Војна антитерористичка мисија "Стражар" ангажована је од терористичких напада у јануару 2015. у Паризу. Војници су распоређени испред неких верских објеката, као што су синагоге и џамије. Налазе се и на местима која могу да буду мете напада, као што су туристичке локације или железничке станице. Протести покрета "Жути прслуци" трају од 17. новембра и поред уступака власти и велике националне дебате коју је организовао председник Емануел Макрон. Он је обилазио неколико месеци земљу где је разговарао са локалним званичницима, представницима предузећа и мештанима. Криза настала протестима и незадовољстом грађана општом државном политиком једна је од највећих криза с којом се суочава центристички председник од доласка на власти у мају 2017. године.
Лазански: Сви су заборавили да су муслимани клали Србе. Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Извор: B92