Пошто је јасно да од договора Срба и Албанаца до 22. маја када су есвопски избори нема ништа, Америка је јасно и гласно поручила да до септембра све мора да буде готово, сазнаје Еспресо из дипломатских извора.
- До септембра је рок, који је дао Вашингтон, Лондон је то здушно подржао, јер је уочено да до 22. маја нема ни промил шанси да се постигне било какав напредак у разговорима - каже извор.
Да је септембар црвена линија за Лондон и Вашингтон индиректно је потврдио и садашњи специјални изасланик САД за Украјину Курт Волкер.
"Могуће је да Србија и Косово постигну споразум о нормализацији односа ове године и то ће зависити од политичке подршке коју буду имали лидери у обе земље", рекао је Волкер.
Да се дипломатске активности додатно појачавају говори и чињеница да су у Београд, а затимм и у Приштину прво стигли Американци, па Немци, за њима Шпанац, а затим и један Британац.
Наиме високи званичници САД, Немачке и Велике Британије свакодневно су се смењивали на састанцима што са албанским, што са српским политичарима са само једном темом, а посебну "фусноту" у јеку вишедневне дипломатске размене дала је посета шпанског шефа дипломатије Србији.
Једна од главних порука стигла је од британског дипломате и политичкиог директора Форин офиса Ричарда Мура, који је рекао да је решење за "косовски чвор" могуће очекивати до краја 2019. године.
- Дипломатске активности и сталне посете представника САД, Немачке и Велике Британије говоре да неког дијалога има, јер они не разговарају само о таксама, већ се маркира позиција једне и друге стране за будуће разговоре - Каже каријерни дипломата Зоран Миливојевић истакавши да "не стоји чињеница да је дијалог мртав".
У Београд и Приштину су тако редом навраћали генерални директор британског Форин офиса за политичка питања Ричард Мур, спољнополитички саветници немачке канцеларке Ангеле Меркел. “Претходница” Немаца, био је амерички подсекретар за политичка питања Дејвид Хејл.
Због свих ових активности у претходним данима, и интересовања скоро читавог запада за “косовски чвор”, многи ће помислити да се неко решење ипак назире, ако не јавно, онда можда “иза брега”.
С друге стране из Француске стиже глас да нема црвениху линија када је реч о решавању проблема Косова, а то је поручио француски амбасадор у Србији Фредерик Мондолони.
Он је тако одговорио на поједине медијске спекулације да се и његова земља, као и Немачка, противи промени граница на Западном Балкану.
"Ми нисмо за или против (промене граница). Ако је решење прихватљиво обема странама и доприноси стабилности региона, за нас је прихватљиво", казао је Мондолони.
Он је поновио раније изречена становишта како "имамо једну заоштрену ситуацију" која, како каже, искривљује дијалог, а и негативно се односи на Србију, као и на саму Европску унију.
"Сигурно је да политичка ситуација у Приштини чини да су сви таоци те ситуације. Данас је на политичарима да преузму одговорност и покажу државничку визију", рекао је он.
Позивајући косовске власти да отклоне баријере за наставак дијалога (увођење такси на увоз робе из Србије и БиХ), Мондолони каже и како је Француска била критички настројена и према формирању тзв. Војске Косова.
Износећи став о платформи за наставак дијалога коју је усвојила косовска скупштина, Мондолони је рекао да схвата српску реакцију на платформу - да су ставови изречени у њој максималистички.
Србија је бастион херојске борбе, а ево зашто НАТО не сме да удари на Русију. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Еспресо