Абдул Азиз Диало, председник групе, саопштио је овај број након што је примио детаљне информације од власти са места догађаја. У почетку су сведоци рекли да је најмање 60 људи убијено. Диало је изјавио да је међу жртвама било трудница, мале деце и старијих особа. Поглавар села Огосагуа такође убијен заједно са неким његовим унуцима, преноси АП.
#Mali: Dogon militiamen (Dozos) killed at least 60 civilians (according to a conservative toll, some sources speak of more than a hundred dead) of the Fulani community in Ogossagou-Peulh (Bankass), #Mopti Region https://t.co/pvnsZKcn8Mpic.twitter.com/qID4ORWiGf
— MENASTREAM (@MENASTREAM) March 23, 2019
Тренутно није могуће утврдити тачан број жртава. Молаје Гуиндо, градоначелник суседног града Банкаса, изјавио да је реч о очигледном етнички мотивисаном нападу. Мушкарци обучени као Догон ловци окружили су и напали село Огосагу између 4 и 5 сати ујутру по локалном времену.
- То је веома велики број мртвих - рекао је Гуиндо за Ројтерс.
- Село Огосагу је потпуно девастирано - додао је он.
Један становник села, који је тражио да остане анониман, рекао је да чини се да је овај напад био одмазда за напад у којем је прошле недеље погинуло 23 војника, а одговорност за то је у петак преузела организација повезана са Ал-Каидом.
Група је саопштила да је напад на војнике био одмазда за насиље које је починила војска Малија против националне мањине Фулани.
Локалне власти су са своје стране саопштиле да је у питању "масакр цивила заједнице Фулани" и да су га починиоци традиционални ловци ривалске заједнице Догони.
Фулани су номади који се баве сточарством и трговином. Догони су познати као ловци, а у свету по верским ритуалима и плесу под маскама.
Догони оптужују Фуланије да подржавају џихадисте везане за терористичке групе на северу земље и шире. Фулани, са друге стране, оптужују Догоне да подржавају малијску војску у њеним настојањима да заустави екстремизам.
Џихадистичке групе повезане са Ал-Каидом и Исламском државом користе етничке сукобе у Малију и суседним државама Буркини Фасо и Нигеру да би повећали регрутовање и заузели огромне површине територија којима се практично не може управљати.
У Малију се, иначе, од 2013. године налази мировна мисија УН у којој има 12.500 војника и полицајаца.
Извор: Танјуг