Најновије

САВРЕМЕНЕ БОРБЕНЕ МАШИНЕ: На каљење у Сирију стигао ноћни „супер-охотник“ Ми-28НМ (ВИДЕО)

Министарство одбране је одобрило почетак тестирања модернизоване варијанте ударног хеликоптера Ми-28НМ у сложеним временским и климатским условима. Експериментални модел овог хеликоптера је пребачен у руску ваздухопловну војну базу Хмејмим која се налази у Сирији.

Ми 28 (Фото: РИА)

Пилоти који ће управљати овом борбеном машином, коју је војска због својих озбиљних унапређења већ прозвала „супер-охотником“, испробаће њене могућности у условима високих температура и пустињских олуја какве су карактеристичне на блискоисточном поднебљу. Они ће том приликом осим летно-техничких карактеристика, испробати и нови радарски комплекс, системе наоружања и шлемове који су опремљени сензориком који код пилота стварају проширену реалност.

Допунска реалност током извођења борбених дејстава

Ми-28НМ представља дубоко модернизовани руски борбени хеликоптер који је направљен на бази његовог претходника Ми-28Н. Модернизована верзија хеликоптера практично по свим параметрима превазилази своју основну верзију. Хеликоптер је добио нове моторе, унапређени систем управљања летелицом, као и комплекс заштите од ПВО средстава. За посаду хеликоптера су осмишљени пилотски шлемови са допунском сензориком која помаже приликом откривања циљева, њихове идентификације и процеса нишањења, а који користе систем проширене реалности: помоћу ласерског снопа се на дисплеју кациге очитавају подаци који су у том моменту релевантни за пилоте, као што је нпр. детаљна дигитална карта, подаци са радара и опто-електронских уређаја које процесор обрађује у реалном времену, најважније информације о тренутном статусу хеликоптера и сл. Приликом лета који се одвија у немогућим условима (видљивост равна нули) систем аутоматски пројектује реалну тродимензионалну слику терена изнад којег се хеликоптер у том моменту налази- преноси руски интернет портал Известија.

Што се тиче Сирије, главна ствар приликом тестирања овог хеликоптера је његово понашање у условима изузетно високих температура и изразите запрљаности атмосфере (честице песка).

Први пробни лет модернизованог хеликоптера Ми-28НМ је реализован пре две и по године, у августу месецу 2016.године. За то време је хеликоптер прошао сва фабричка испитивања и постао спреман за почетак следеће практичне фазе  у његовом тестирању.

Током фазе тестирања развојни инжењери су на хеликоптеру Ми-28НМ усавршили многе системе. Једна од најважнијих предности најновије модификације је појава примопредајне антене радарске станице, која је из носног дела премештена на главчину хеликоптерског ротора и прекривена сферичном облогом у облику лопте, која се налази изнад саме елисе. Ово помаже оператору да ефикасније располаже са убојним средствима, посебно када је у питању ракетно наоружање, због континуираног кружног скенирања простора око летелице чиме се скраћује време за тражење и уништавање циљева..

Од Дамаска до Багдада

Поред тога, Ми-28НМ ће представљати можда и најоклопљенији борбени хеликоптер на свету. Кабина у којој се налази посада, као и витални делови летелице су у потпуности заштићени оклопном заштитом која може да заустави муницију испаљену из тешких митраљеза као и граната калибра 20мм. Лопатице ротора су направљене од композита, што хеликоптеру омогућава да безбедно лети чак и у случају да у елису удари граната калибра 30 милиметара. Модификована конструкција система за дистрибуцију горива, елиминише могућност експлозије или хаваријског пожара у резервоварима. Што се тиче заштитних система, ту се налази и индикатор за опасност који се активира када се у правцу хеликоптера лансира ракета из ЛПРС (Игла,Стрела,Стингер), а ту се налази и јединствена страница ласерског ометања која може да скрене ракете са свог коначног одредишта.

Систем амортизације од удара који је ингтегрисан у шасију хеликоптера, као и антистрес седишта за његову посаду, обезбеђују повећани степен преживљавања код хаварије/пада борбене летелице са висине од неколико десетина метара. Уколико дође до хаварије на већим висинама, на хеликоптерској кабини се налазе бочна враташца, кроз која посада може да искочи из летелице и приземљи се помоћу падобрана.

 „Веома је важно тестирати хеликоптер у отежаним климатским условима“- рекао је бивши командант 4-те армије РВиПВО руске војске, генерал-пуковник Валериј Горбенко. У току тестирања је неопходно уочити све недостатке који утичу на максимално испољавање техничко-тактичких карактеристика хеликоптера, и заједно са конструкторима унети адекватне корекције.

Модернизована верзија хеликоптера, као и многи савремени модели војне технике, су конструисани на основу борбених искустава из Сирије. То се посебно односи на руске Ваздушно-космичке снаге које су посебно биле ангажоване у операцији борбе против међународног терора који је извршио агресију на ову земљу. Треба напоменути да су и ирачке снаге безбедности из Русије набавиле контингент хеликоптера Ми-28Н, који су се такође интензивно примењивали против терористичких формација Исламске државе која је заузела велике делове ове државе. И ирачка искуства у примени ове летелице су послужила за стварање „супер-охотника“.

„Основни фокус је ка тестирању овог хеликоптера у ванредно тешким климатским условима, као и провера ефикасности радарске антене која се сада налази на елиси,  где је пре није било (мисли се на базичну верзију хеликоптера Ми-28Н примедба преводиова)“- рекао је руски војни експерт Антон Лавров. Поред тога на Ми-28НМ је инсталирана нова опто-електронска техника, нови компјутер који покреће цео систем који је барем десет пута моћнији од оног који се налази на његовом претходнику. Треба издвојити и још један новитет који је примењен на новом хеликоптеру, а он се састоји од технике „озрачивања“ потенцијалог циља, преко којег се онда наводи артиљерија или ловачко-бомбардерске ескадриле које патролирају датим рејоном.

Почетком марта ове године, заменик министара одбране Алексеј Криворучко је рекао, да холдинг „Хеликоптери Русије“ у сарадњи са Министарством одбране, планира да већ у априлу ове године започне са производњом и испоруком првих модела „супер-охотника“ у јединице руске армије.

Русија почиње тестирање 20 хиперсоничних ракета „Кинжал“. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: bog-rata.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА