Најновије

Које интересне групе стоје иза одлука погубних по српско високо образовање?

Предходних дана Правда је писала о катастрофалном стању у српском високом образовању за које су одговорни министар Младен Шарчевић и Комисија за акредитацију и проверу квалитета.

Mладен Шарчевић (Фото: Јутјуб)

Mинистар Шарчевић није предузео ништа како би се нагомилани проблеми решили допуштајући даље пропадање система високог образовања у Србији о чему можете читати ОВДЕ. Како смо јуче открили у КАПК седе и људи који нису испуњавали законске услове да буду изабрани о чему можете видети ОВДЕ.

Поред свега предходно написаног, једна од великих "црних тачака" српског високог образовања су висококе школе попут Београдске пословне школе и Високе школе пословних студија Блаце. Бројне афере које их прате, високе квоте за упис и систем студија у њима довели су до штанцовања неквалитетног кадра који је преплављивао тржиште рада. У процесу промена статуса високих школа струковних студија требало их је везати територијално за универзитете што није учињено. 

Управо због овако негативних примера високих школа у државном власништву, све гласније се чују захтеви приватних универзитета да и они треба да учествују у додели буџетских средстава за своје редовне студенте, као и да њихови студенти остварње право на смештај у студентским домовима. У прилог тим захтевима иде и чињеница да је и цена студија на њима и до три пута мања од оне која се у просеку данас издваја из републичког буџета за редовне студенте на државним факултетима и школама.

Teшко је очекивати да сви проблеми у високом образовању о којима смо последња три дана писали могу да реше они који су их изазвали или дозволили да они дођу на данашњи ниво. Промене на челу министарства просвете, о чему се већ озбиљно дискутује у врху власти, као и у саставу КАПК је предуслов за почетак решавања насталих проблема.

До тада министар Шарчевић нам дугује одговоре: зашто Србија има дупло више места на факултетима од могућег броја уписаних студената, зашто студије на државним факутетима коштају Србију и до три пута више од школарине на приватним факултетима, зашто не постоји регистар наставника већ се појединима омогућава да раде на више места, ко дозвољава раусло у КАПК, које интересне групе стоје иза одлука погубних по српско високо образовање?

Majка и четворо деце из Србије страдали у пожару у Немачкој, више сајзнајте ОВДЕ.

Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Специјални рат против Срба.

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА