Пентагон се нада да ће ова иницијатива омогућити америчким копненим снагама да буду брже, непредвидљивије и убојитије у случају могућег сукоба с Русијом.
Америчка војска је одлучила “да скине прашину и из нафталина извуче стратегију мобилизације” из времена Хладног рата. Према Пентагону, америчка војска ће тако постати бржа, непредвидљивија и убојитија у случају било каквог потенцијалног сукоба с Русијом, пише Бизнис Инсајдер.
Лист пише како је у марту неколико стотина америчких војника, укључујући војнике прве тенковске бригаде, неочекивано пребачено у Европу. Недељу дана касније, послани су из Тексаса на вежбе у Пољској.
Током Хладног рата, Сједињене Државе и њихови европски савезници су успели брзо да мобилишу своје снаге како би одбили “совјетску агресију”. Након распада СССР-а, ти су војни мишићи атрофирали, а борбена спремност се смањила, примећује Бизнис Инсајдер.
“Руска анексија” Крима 2014. је постала главни аларм за Сједињене Државе и њене партнере и гурнула је војно вођство Запада на проучавање старих метода, наводи лист.
Тако се америчка војска у оквиру нове стратегије динамичног распоређивања оружаних снага вратила брзој мобилизацији, која је осмишљена како би се америчке операције учиниле “непредвидљивима”. Главни циљ ове иницијативе је могућност брзе изградње јединица.
- Али је лакше то рећи него учинити. Америчке трупе су, када су се кретале између вежби у Европи, понекад запеле у транзиту или су биле одсечене од своје опреме. Нико не жели да оклопне јединице дођу на место без тенкова - наглашава лист.
Публикација подсећа да је раније генерал Бен Хоџис изјавио да, како би се ефикасно “задржао непријатељ”, амерички војници се морају “кретати брзо као руски, или чак брже”. Недавни извештај америчких копнених снага у Европи такође говори о важности “брзог распоређивања током целог рата” како би се заштитили партнери НАТО пакта.
Овај приступ ће постати нова норма за Пентагон, који припрема оружане снаге за тешку битку у ери “обновљеног супарништва великих сила”.
- Од сада ћемо редовно посматрати слична неочекивана пребацивања америчких војника - рекао је генерал Џон Гронски, заменик команданта америчке Националне гарде у Европи.
- За било који од наших непријатеља, где год он могао бити, то ће бити непредвидљива акција. И то је добро за нашу националну сигурност и смислу одвраћања и спремности - рекао је генерал Гронски, додајући да, по његовом мишљењу, америчка војска још увек има простора за раст у смислу брзог кретања.
Подсетимо и да је НАТО стратегија продора у руску територију готово била копија нацистичке операције “Барбароса” која је садржавала Групу армија “Север” која је требала освојити Лењинград, Групу армија “Центар” за Москву и Групу армија “Југ” која је требала избити на Волгу и заузети Стаљинград. Логично би било да након Хитлеровог искуства, посебно у 21.веку, није паметно враћати се губитничким стратегијама. Међутим, генерали у Пентагону мисле другачије.
Нова Група армија “Север” се већ ствара на подручју Пољске и Балтика, она би из југа Немачке, која би преко Чешке и Словачке требала доћи до Бјелорусије и Украјине је некако запела, а Групу армија “Југ” би вероватно требали да сачињавају Украјинци, или оно што је од украјинске војске остало након дезертирања, корупције, расула и сукоба с народним милицијама Донбаса. У сваком случају, Пентагон ће имати тежак задатак да оформи брзе и ефикасне снаге по узору на Хитлерове јуришне армије за спровожење Блицкрига на истоку, а ако се и створе, шансе за преживљавање у руским степама су им приближно исте.
Прочитајте ОВДЕ све детаље доласка кинеске војске у Венецуелу.
Извор: logicno. com/Л.Р