Вашингтон је све нервознији због непослушности дела власти у Приштини и одбијања да укине скандалозне таксе на увоз робе из Србије и БиХ.
- Из кабинета Доналда Трампа покренута је велика дипломатска офанзива са циљем да се Београд и Приштина врате за преговарчки сто. Албанцима у Приштини је јасно стављено до знања шта морају да испуне пре свега - каже извор из дипломатских кругова.
Према његовим речима Вашингтон је озбиљно запретио Харадинају да таксе што пре морају бити укинуте, а као казну најављене су чак и санкције против њега.
- Приштина мора да укине таксе, а Србији је јасно стављено до знања да мора да буде конструктивна и спремна за компромис. Као и да је мењање граница на Балкану на столу - каже извор и додаје:
- Јасно је свима предочено шта је за Америку важно у овом моменту и да неће бити никакве толеранције.
Да је дипломатска офанзива заиста почела говори и чињеница да се шеф Канцеларије за КиМ Марко Ђурић пре пар дана вратио из САД, а да су амерички амбасадори у Приштини и Београду већ обавили састанке са председником Србије Александром Вучићем и премијером Такозваног Косова Рамушом Харадинајем.
Заменик помоћника државног секретара САД Метју Палмер боравио је пре неки дан у Тирани, где је разговарао са премијером Албаније Едијем Рамом.
Према речима албанског премијера, једна од тема разговора био је и дијалог Београда и Приштине.
- Разговарали смо о одличним билатералним односима, европским интеграцијама Албаније, дијалогу Косова и Србије и политичкој ситуацији у земљи - навео је Рама, преноси АТА.
Амасада САД у Приштини након састанка Филипа Коснета и Рамуша Харадинаја истакла је да је укидање сто одсто увећаних такси на производе из Србије важан корак за наставак дијалога са Београдом.
- Верујемо да је укидање таксе важан корак за наставак дијалога - саопштила је Амбасада САД у Приштини за приштински Зери.
"Сједињене Америчке Државе позивају Приштину и Београд да седну за преговарачки сто и постигну што је могуће бољи споразум", изјавио је заменик помоћника државног секретара Метју Палмер.
"Оно што је важно за САД јесте да сваки споразум буде нешто што обе стране могу да подрже, да обе стране верују да штити њихове суштинске интересе, а оно што смо урадили јесте да подстичемо стране да седну за преговарачки сто и преговарају о споразуму најбоље што могу", рекао је Палмер за Глас Америке на албанском језику.
Према његовим речима, САД не подржавају неки конкретан резултат или неки одређени део могућег споразума између Београда и Приштине, појаснивши да питање граница такође може бити део споразума, али да "није његов главни елемент".
Прочитајте ОВДЕ зашто Албанци ових дана масовно беже са Косова.
Извор: espreso. rs