Он наводи да је Запад осетио да је либијска револуција, започета пре осам година, у суштини мртва а да је из читаве ситуације научено да је националистички жар с транспарената на којима је писало "Не страној интервенцији, Либијци то могу да учине сами", био погрешна нада.
Сенгупта, који је сам био у Либији, пише да је током посета видео сукобе између племена и паравојних формација а стране државе су покушавале да манипулишу политичким процесом.
Иако су, углавном, одустале од Либије сад су се поновно вратиле са својим геополитичким плановима како би подржали сукобљене фракције и повећале насиље.
На крају, дошло је до тога да једна особа, пензионисани генерал Калиф Хафтар, жели да преузме власт у Либији и то уз подршку Египта и Уједињених Арапских Емирата. Њега подржава и Русија, пише Сенгупта, а то показује да је Москва поновно постала активан играч на Блиском истоку и Африци.
Приликом посете Каиру, руски шеф дипломатије Сергеј Лавров је рекао да су у контакту са генералом Хафтаром и премијером Сарајом и позвао на престанак насиља и почетак преговора. Сличне поруке шаљу и САД и Г7.
Иначе, није искључена могућност да Хафтар неће више напредовати, да ће контролистати периферију Триполија јер би напад на град био дуг и крвав, закључује Индипендент.
Хафтар нема другог избора осим војне победе! Шта се догађа у Либији прочитајте ОВДЕ.
Извор: Net.hr