Ексклузивни материјал којим се потврђује тајни скуп објављен је на порталу "Грејзон". Блументал је добио листу за регистрацију приватног округлог стола под називом "Процена употребе војних снага у Венецуели", чији је домаћин био Центар за стратешка и међународна истраживања (ЦСИС) са седиштем у Вашингтону.
Округли сто је одржан 10. априла, али је његова листа за проверу била погрешно датирана као 20. април. Чињеница да је састанак заиста одржан, потврђена је Блументалу од стране његових учесника, од којиј је затражио коментар. Међутим, нису били баш заинтересовани за разговор.
Exclusive: DC's @CSIS hosted a who's who of Trump Latin America advisors for a private roundtable to discuss waging a US military assault on Venezuela. The meeting included the former head of SOUTHCOM, a Colombian general and USAID & NIC officials. https://t.co/qVlDZ2WdoTpic.twitter.com/fateSAwR0w
— Max Blumenthal (@MaxBlumenthal) April 14, 2019
“Разговарали смо о војним ... ух ... војним опцијама у Венецуели. Међутим, то је било раније ове недеље”, рекла је истраживач у америчком програму ЦСИС Сара Баумунк. Одмах је постала нервозна, додајући да се "не осећам угодно да одговорам на ова питања", те спустила слушалицу новинару.
Други учесник састанка, сарадник у међународној стратешкој фирми "Хилс & Компани", Сантјаго Хердоиза, једноставно је рекао да је реч о "затвореном састанку" без давања било каквих детаља.
“Били су изузетно нервозни што је неко у медијима знао за постојање овог догађаја. Био је то састанак на високом нивоу са главним људима у Вашингтону који су учествовали у изради кобасице Трампове политике за Венецуелу, те су желели да га задрже што је могуће приватнијим”, рекао је Блументал за РТ.
"То заиста показује да се војне опције озбиљно разматрају у овом тренутку, након што се чини да су сви други механизми које је Трамп ставио у игру, пропали", додао је Блументал.
Листа учесника је свакако импресивна. Округли сто је окупио бивше и садашње војне и цивилне званичнике из САД-а и Јужне Америке, представнике УСАИД-а и Организације америчких држава (ОАС), као и аналитичаре из различитих организација. Присуствовало је и неколико особа које је именовао самопроглашени "привремени председник" Венецуеле Хуан Гваидо.
Најупечатљивији учесник скупа био је адмирал Курт Тид, који је до недавно био на челу Јужне команде Морнаричких снага САД-а. Још један учесник је Роџер Нориега - кадар Елиота Абрамса, изасланика САД за Венецуелу. Нориега је ветеран америчких спољних игри, са својим активностима које датирају из злогласне афере Иран-Контрас. Није добио славу Абрамса и тихо је држао високе позиције у америчкој администрацији током година, фокусирајући се на Венецуелу и координишући са ОАС.
Прошлог октобра, он је позвао америчког председника Доналда Трампа да именује бившег амбасадора у Венецуели Вилијема Бровнфилда да предводи планове за војну инвазију. Потоњи, који је такође познат по свом учешћу у мрачним плановима против државе, такође је учествовао на састанку.
Састанку су присуствовали и самозвани званичници Гвиадове "владе" - саветник за јавну политику Даниел Сиера и "амбасадор" у САД-у Карлос Векио. Учешће поменутих "званичника" звучи иронично с обзиром на њихове претходне напоре да се рекламира Гваидов тзв. "План Паис", да се реконструише економија земље.
Када је план званично откривен пре месец дана, њих двојица су пуно говорили о "поновном успостављању демократије Венецуеле", заштити "индивидуалних економских права и слобода" и обезбеђивању "безбедности грађана". С обзиром на тему дискусије ЦСИС-а, представници Гваидове "Владе" заправо мисле да доведу овај "просперитет" у своју домовину кроз страну инвазију. Међутим, то не би требало да буде изненађујуће, јер је и сам План био представљен на Атлантском савету - америчком и НАТО финансираном истраживачком центру.
Док најближе присталице Гваида теже страној интервенцији, Блументал верује да регионални партнери САД-а прилично нерадо учествују у томе.
"Свака америчка инвазија на Венецуелу била би зависна од пристанка колумбијске и бразилске владе и веома је нејасно да ће добити тај пристанак", рекао је Блументал.
„Обе владе су изразито забринуте због повећања миграционе кризе, дубоко су забринуте због дестабилизације целог региона и то је апсолутно оно шта би то значило. И забринути су због евентуалног контранапада венецуеланске војске, која је веома способна”, наводи Блументал.
Док говоре о "употреби војне силе" у тајности, САД настављају да искушавају грађане и званичнике Венецуеле са обећањима о раскошној помоћи, што би, наравно, било могуће само ако би легитимни председник Николас Мадуро био свргнут. У суботу је амерички министар финансија Стивен Мнучин изјавио да ће Вашингтон предводити напоре за спасавање венецуеланске економије - коју је до сада давио санкцијама.
"Радићемо на томе да покушамо да оснујемо конзорцијум од око 10 милијарди долара за финансирање трговине који би био доступан новој влади како би подстакла трговину", рекао је Мнучин.
Прочитајте ОВДЕ да ли ће се Ким Џонг Ун видети с Путином.
Извор: vostok. rs/РТ