- Русија ће наставити са напорима у циљу развијања координације на пољу спољне политике са Србијом - казао је Лавров на састанку са српским колегом Ивицом Дачићем у Москви.
Он је рекао да Русија и Србија настављају са интензивним дијалогом чији су тон поставили контакти на вишем нивоу, пре свега током посете руског председника Владимира Путина Београду у јануару.
Руски министар спољних послова је подсетио да су Путин и председник Србије Александар Вучић у Београду разговарали о спровођењу споразума који су раније постигнути, и да су се сагласили у вези са новим подручјима сарадње на пољу економије, спољне политике и међупарламентарних размена, јавља агенција ТАСС.
- Данас овде постоји сјајна могућност да се наставе напори у обезбеђивању интензивног и напредног развоја наших односа, укључујући поље координације спољне политике - додао је Лавров.
Вашингтон и Брисел да утичу на Приштину
Он је рекао и да Русија позива Вашингтон и Брисел да утичу на Приштину да прихвати одговорност и реализује своје обавезе у складу са одлукама Савета безбедности УН, у чију припрему су биле укључене све земље Запада, укључујући САД и Европу.
- Такође, позивамо Вашингтон и Брисел да натерају косовске Албанце да обуставе провокативну и конфронтациону политику - казао је руски шеф дипломатије, оценивши да "представници ЕУ, упркос томе што раде као посредници у преговорима Београда и Приштине, не излазе на крај са својом функцијом".
Он је истакао да документ који је потписан још у априлу 2013. године, у коме се Приштина обавезала да ће формирати заједницу српских општина, косовске власти саботирају, а ЕУ ништа по том питању не може да учини.
- Одлука косовских власти да формирају оружане снаге у потпуности је у супротности са Резолуцијом 1244 СБ УН, и све се то дешава уз пасиван став ЕУ, док се из НАТО-а могу чути одобравајуће оцене тог нелегитимног корака Приштине - навео је он.
Шеф руске дипломатије рекао је и да Русија и Србија остају привржене наставку реализације свих комплекса билатералних односа на основу декларације о стратешком партнерству коју су председници две земље потписали 2013. године, а да је трговинска размјена две земље до сада износила око двије милијарде долара.
Говорећи о спољној политици Београда, Лавров је истакао да поштује одлуку српских власти да Србија остане војно неутрална држава, што доприноси очувању мира и стабилности у Европи, али и цени то што Београд развија сарадњу са Организацијом за колективну безбједност (ОДКБ).
Договорен сусрет Вучића и Путина
Дачић је, иначе, данас у Русији управо на позив Лаврова.
Како је казао, председници Србије и Русије, Александар Вучић и Владимир Путин, разговараће 26. априла на маргинама скупа "Један појас, један пут" у Пекингу.
- Као што ми је рекао Лавров, већ је договорен термин њиховог сусрета у Пекингу. То је веома добро - рекао је Дачић и додао да ће то бити 26. априла.
Како је рекао, затим следи састанак у Берлину 29. априла, на којем ће домаћини бити немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Емануел Макрон, а уз председника и премијерку Србије, биће и представници Приштине.
Казао је и да у основи данашњих односа Србије и Русије лежи дубоко разумевање и да се повећава ниво дијалога. Он је додао да је за Србију изузетан значај имала посета Београду руског председника Владимира Путина 17. јануара.
Осврћући се на економске теме, Дачић је рекао да је Србија већ почела да гради дио гасовода "Турски ток" кроз њену територију. Указао је и на то да је због овог пројекта Србија трпела велике притиске, нарочито са Запада.
- Не знам у чему је гас који долази из Русије у Србију специфичан у односу на гас који Русија шаље у Немачку или неку другу земљу? Не знам, Сергеј, је л' постоји нека разлика у томе? - упитао је он.
Дачић је додао да је циљ да се радови на делу Турског тока, који пролази кроз Србију, што пре заврше.
- Прво мора да се заврши део кроз Бугарску, али ми нећемо чекати то. Већ су кренули радови и очекује се да ће ове или следеће године бити оконачани - рекао је он, подсетивши и на друге пројекте између две земље.
Казао је и да ће Србија увек, заједно са Русијом, радити на проналажењу најбољих могућих политичких решења за отворене проблеме који постоје у нашем региону.
Он је захвалио Русији, председнику Путину и свом, како је рекао, "пријатељу, брату и колеги" Сергеју Лаврову на великој подршци коју пружају нашој земљи када реч о одбрани њеног територијалног интегритета и суверенитета.
- Србија није у стању да заштити свој национални и државни интерес без помоћи Руске Федерације - рекао је Дачић, који је рекао да је "ситуација на међународној сцени је таква, а правила међународног поретка се све више руше и таква су да Србија без помоћи пријатеља не може да заштити своје националне интересе".
Два пута годишње са Лавровим
У том контексту указао је на значај чињенице да је Русија стална чланица СБ УН, тела без чије сагласности није могуће евентуално чланство Косова у УН, као и помоћ Москве и других пријатеља Србије у вези са захтевима Косова за чланство у међународним организацијама, као што је Интерпол.
Дачић је рекао да је 13 земаља повукло признање независности Косова и изразио наду да ће тај процес бити настављен.
Подсетивши да са Лавровом има договорену "традицију" да се састају најмање два пута годишње - једном у Србији, једном у Русији, Дачић је рекао да сада, након његове посете Москви, очекује да Лавров поново дође у Србију до краја године.
Подсетио је да се ове године обележава 140 година од успостављања првог дипоматског представништва тадашње Кнежевине Србије у царској Русији. Тим поводом ће у Амбасади Србије у Москви Дачић отворити изложбу, заједно са копредседником руског дела мешовитог комитета Јуријем Борисовим.
На изложби ће поред копија докумената, првенствено за период од 1879. до 1918. године, бити изложене и фотографије српских посланика у Руској империји и других знаменитих личности са српске и руске стране.
Прочитајте ОВДЕ шта Дојче Веле ново пише о Косову.
Извор: Срна/Танјуг