– Не смемо рећи катедрала ће бити затворена пет година и готово. Зато сам се запитао зашто не бисмо у њеном предворју направили привремену катедралу. У њој би свештеници могли да служе и проповедају, а била би и место ‘добродошлице’ за све ходочаснике, знатижељне и многобројне туристе. Норт Дам је 2017. посетило 12 милиона туриста. Она је најпосећеније здање у Европи – каже бискуп Шове.
Он напомиње да после пожара још нема приступа предворју, у коме би требало да се сагради привремени храм, који ће се користити до завршетка обнове Богородичине цркве.
Председник Француске Емануел Макрон у више наврата обећао је да ће обнова трајати пет година. Париски медији указују да би било лакше за два дана сакупити милијарду евра за реконструкцију спаљене Богородичине цркве него што ће се наћи стручњаци да тај посао ваљано ураде.
Иако је структура здања сачувана, не само камених него и дела носећих дрвених конструкција и постоји потпуна грађевинско-архитектонска документација за овај светски бисер црквене архитектуре, пред градитељима 21. века је изазов да понове умешност и уметност својих средњовековних колега. Француске власти најавиле су расписивање међународног конкурса за архитекте које ће радити на реконструкцији Богородичине цркве, која је у првом пожару у својој 850 година дугој прошлости пострадала првог дана Велике недеље пред Ускрс који Римокатоличка црква слави у недељу 21. априла.
Да ли још увек постоји опасност за овај бисер црквене архитектуре прочитајте ОВДЕ.
Извор: Данас