Према подацима руског министарства обране, вежбе на Црном мору су укључивале више од 50 авиона и хеликоптера, ракетне системе С-400, те батаљон обалнских обрамбених система Бал и Бастион.
Црноморска флота је у међународне воде послала ракетне чамце "Шуја" и "Р-60", противподморнички брод "Суздалец" и противсаботажни брод "Кинел", док је остатак флоте остао у стању пуне борбене готовости.
Током маневара снаге руских маринаца су се на оклопним транспортерима БТР-82АМ укрцале у десантни брод "Азов". Након доласка и искрцавања на одређено подручје "црне беретке" су заузеле одређени део обале.
Истовремено су руски стратешки бомбардери Ту-160 спроводили маневре заједно са авионима Су-27СМ, који су полетели с Крима. Пилотима Су-27СМ су додељене координате бомбардера Ту-160 и хипотетских циљева који се приближавају бомбардерима. Сваки пар авиона пратио је бомбардере и пресретао хипотететичког непријатеља.
Русија се на овај корак није одлучила случајно. Претходно су Украјинци саопштили да се њихова морнарица, као и група НАТО бродова, припремају за пролаз кроз Керчки мореуз без руског одобрења. Овим триком су Украјинци мислили да преваре Русију.
Кијев се ослањао на поморске вежбе НАТО “Sea Shield 2019”, које су се спроводиле у Црном мору, а земље чланице Северноатлантског савеза су увежбавале борбене поступке против подморница, бродова и авиона у Црном мору. Службено су симулирали операцију као одговор на кризу која је потврђена резолуцијом Савета безбедности УН.
"Ударне снаге" су биле четрнаест румунских војних бродова, али и борбени авиони Букурешта МиГ-21 и Ф-16, холандски разарач "Евертсен", канадска фрегата "Торонто", шпанска фрегата "Санта Мариа", турска фрегата "Гелиболу" и француски помоћни брод "Вар".
Већ од 8. априла 4. руска ваздушна армија, као и руска Црноморска флота, спровели су координиране маневре. Тако су 20 Су-34 и Су-24, јуришни авиони Су-25СМ и вишенаменски Су-30 симулирали напад на бродове који прелазе руску државну границу.
Сценаријо је био уништење два непријатељска ратна брода, разарача и фрегате. Карактеристике бродова одговарале су карактеристикама НАТО поморске групе која је учествовала у вежбама “Sea Shield 2019” .
Руски ратни бродови су спровели су мисије за одбрану обалне инфраструктуре на Криму, те контролу противничке непријатељске групе у Црном мору.
У мисију оперативне контроле полетела су четири борбена Су-27СМ из 38. ваздушне пуковније "Белбек" с Крима, како би пратили два стратешка бомбардера Ту-160 који су дошли ваздушни простор Црног мора.
Бомбардери Ту-160 су део 22. ваздушних бомбардерских снага из базе "Енгелс". Су-27СМ су увежбавали пресретање мета у више смерова напада. У вежбама на Црном мору су, такође, коришћени и суперсонични бомбардери Ту-22М3.
Оперативна провера руске војске је практично проведена током вежби НАТО пакта “Sea Shield 2019”, што је руским снагама омогућило да се увежбавају у реалним "борбеним" условима.
Руска војна вежба била је јасна порука НАТО да се држи подаље од територијалних вода Руске Федерације у Црном мору и да не помишљада без дозволе пролази испод моста у Керчком мореузу.
Порошенко спремио војни удар. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: logicno.com/ Нермин Н.