Америчка дипломатија је овако наступила преко свог званичног представника Моргана Ортагуса.
Портпаролка руске дипломатије, Марија Захарова, претходно је признала да је Москва од малте званично затражила „прелет два авиона са путницима и теретом“. Навела је и да је то требало да буде лет за Венецуелу, али да је малта то одбила, не објашњавајући зашто.
Захарова је притом открила да ће Москва то одбијање „урачунати у своје односе са Малтом“.
Међутим, позив и другим земљама да следе пример Малте – значиће ново заоштравање у руско-америчким односима. А сам позив се појавио само неколико сати након што је Џими Картер, 39-ти председник САД, своју земљу назвао „најмилитантнијом на свету“.
Учинио је то за време наступа у баптистичкој школи у свом родном граду Плејнсу, у Џорџији, и изнео сопствену процену да је до тога дошло због „наметања америчких принципа другим земљама“.
Картер је притом открио и део свог разговора са актуелним шефом државе, Доналдом Трампом, који му је поверио да га забрињава раст кинеске економије која „претиче Америку“.
Поводом Кине је посебно нагласио, обраћајући се својим слушаоцима-баптистима:
„Знате ли колико је Кина пута ратовала од 1979-те до данас? Те године је још ратовала са Вијетнамом, а отада - ни једном! А ми сво то време стално ратујемо. Знате ли да је Кина изградила 29.000 километара брзих железничких пруга, а ми смо за ратове и мање војне операције потрошили три трилиона долара. Зато је Кина испред нас“.
Картер, ево, указује на три трилиона долара, а амерички Браунов универзитет тврди да су САД на ратове у Ираку, Сирији, Авганистану и операције у Пакистану и још неким земљама потрошиле 5,9 трилиона долара.
Картер је добитник Нобелове награде за мир.
Он је пре неколико година упозорио да САД више нису демократска земља јер су се „претвориле у типичну олигархију“.
Прочитајте ОВДЕ зашто је полудео Порошенко и како.
Извор: fakti. org