Северни морски пут ће до краја 2020.године у потпуности бити заштићен од напада из ваздушног простора. Ово је интернет портал „Известија“ рекло неколико неименованих извора из руског Министарства одбране. У том контексту је у региону Заполарја формирана 3.дивизија ПВО, која се опрема убрзаним темпом. На архипелазима арктичке зоне се размештају допунски радарски капацитети, као и ракетне ПВО јединице које су опремљене комплексима С-400 и „Панцир-С“. На овај начин ће руска армија обезбедити пуну контролу над трговачким путем, преко којег ће се у перспективи превозити половина евроазијског терета.
У овом моменту се у целој арктичкој зони и на околном острвљу, убрзано граде инфраструктурни објекти, које ће употребљавати изузетно моћна ПВО група, у циљу покривања комплетног простора. Посебна пажња ће бити усмерена ка опремању ових јединица. Ракеташи Северне флоте су већ добили ракете класе земља-ваздух великог домета 40Н6, које употребављају ракетни системи ПВО/ПРО С-400 „Тријумф“.
Стратегијски правац од планетарног комерцијалног значаја
У последњих неколико година значај арктичког појаса за Русију, али и за друге државе на свету, нагло је порастао. Услед глобалног загревања, граница леденог оклопа се удаљила од копна, што је створило услове за ширу експлоатацију арктичке поморске руте у комерцијалне сврхе. Овај пут је краћи и самим тим рентабилнији од других поморских маршрута који повезују Азију са Европом.
У перспективи ће се овуда превозити најмање половина трансконтиненталног терета, са обртом од неколико стотина милијарди долара.
„У циљу заштите наших интереса на Арктику, образован је снажан систем ПВО који је ликвидиран после распада СССР-а“, рекао је за интернет портал „Известија“ бивши заменик команданта ВВС по питању здруженог система ПВО земаља ЗНД, генерал-потпуковник Ајтеч Бижев.
„Север је изузетно важан стратегијски правац“- рекао је руски генерал. „Најкраће растојање од САД до најважнијих индустријских региона са највећом концентрацијом популације у Централној Русији, Уралу и Сибиру, управо прелази преко Северног пола. У случају конфликта ширих размера, америчка војска ће најжешћи удар извести управо преко ових ракетних коридора. Док је на челу САД био Никсон, амерички генерали су разрадили стратегију напада на СССР која би подразумевала концетрацију удара преко Арктика. Ова операција је добила и свој назив „Гигантско копље“. Преко ове маршруте су требале да лете интерконтиненталне балистичке ракете и стратегијски бомбардери наоружани нуклеарним убојним средствима. Совјетски авиони и средства ПВО су ималу способност да их дочекају на приближно 1000 километара даљине од наше обале. У овом моменту, наша држава убрзано обнавља капацитете који су аналогни таквој одбрамбеној концепцији“- рекао је војни експерт.
ПВО ће се састојати од ракетних система С-400 „Тријумф“ и суперсоничних пресретача МиГ-31БМ
Дужина Северног морског пута од мореуза Карска Врата до Бухте Провиденија на Чукотском полуострву износи 5,600 километара. За обезбеђење овог поморског пута који од Норвешке иде до Чукотке, задужена је 45. армија РВ и ПВО руска војске, која се састоји из 1. и 3. ПВО дивизије. Ове јединице нису само распоређене на копну, него и по архипелазима на Новој Земљи, Северној Земљи и Земљи Франца-Јосифа.
У зони одговорности 1.дивизије ПВО налазе се Кољско полуострво и Архангелск с Северодвинском. Она се састоји из три ракетна, и два радарска пука за осматрање ваздушног простора. У састав 3.дивизије ПВО улази 33. ракетни ПВО пук базиран у Рогачеву који се налази на Новој Земљи, затим радарске јединице које су густо распоређене по многобројном острвљу и делимично копну, а такође и пункт управљања борбеном авијацијом, који покрива ваздушни простор изнад Северне руте, конкретно од Нове Земље до острва Врангела. Крајњу источну етапу поморског пута (све до Северних Курила) штити 53.дивизија ПВО која се налази у саставу Тихоокеанске флоте.
Тренутно овај оперативно-стратегијски састав ПВО, тачније 45. армија, пролази фазу интензивног опремања. У прошлој години је обновљен арсенал радарских станица које се налазе у њеном саставу. Ове године се планира увођење ракетних система С-400, са којим ће се опскрбити добар део њених ПВО јединица. Један од ракетних пукова је недавно добио хибридне топовско-ракетне системе „Панцир-С“, који ће покривати ракетне системе великог домета С-300 и С-400, а такође војне и административне објекте.
Здружене снаге Северне флоте ће такође добити системе С-400, са новим ракетама великог домета 40Н6. Ова ракета је намењена да уништава широк спектар различитих ваздушних циљева на даљинама које достижу 400км.
Бивши командант ракетне војске ПВО у оквиру Војно-ваздушних снага Руске Федерације генерал-потпуковник Александар Горков, је истакао да је одбрана Северног поморског пута веома сложен задатак. „У време СССР-а, за покривање целог овог појаса су ангажовани потенцијали чак четири армије- рекао је војни експерт. Основна снаге су биле распоређене на Кољском полуострву, који се налазио у зони одговорности 10-те самосталне армије ПВО. Тешко је одговорити на ваше питање, како се све то може ефикасно покрити са знатно мањим снагама, као што је то случај данас. У основи, организација ПВО је и даље остала иста. Прво треба образовати јаку радарско-осматрачку компоненту која покрива целу ту зону, и паралелно са тим изградити ефикасан систем ватре, који ће реаговати на сваки напад. Веома је важно образовати и снажан ваздухопловни ешелон који ће нпр. бити састављен од ловаца-пресретача МиГ-31.“- рекао је руски генерал.
НАТО интензивно извиђа овај појас
Интерес иностраних држава за овај пут је такође огроман. У последњим годинама је значајно увећан интензитет извиђачких активности специјалних авиона и беспилотних летелица држава НАТО у ширем рејону који покрива ПВО руске Северне флоте. Није само порастао број летова који се региструју изнад овог простора, него и количина утрошеног времена које се користи за извиђање ове зоне. На овом простору су посебно активни извиђачки авиони „Орион“ и „Фалкон-20“.
Прошле године су се појавили и амерички стратегијски беспилотни апарати за извиђање RQ-4 Global Hawk, који су проверавали соособности ПВО која се налази у саставу Северне флоте. Наравно они су одмах уочени и праћени све време током извођења мисије
Извиђање није само ограничено на ваздушна средства. Оно се изводи и са мора. Прошле године је по трајекторији Северно пута прошао француски брод за подршку „Рона“. Командир брода је изјавио да је циљ овог дугачког похода „даље унапређење знања када је у питању овај регион“. У сваком случају овакво самостално и непријављено „крстарење“ северним руским водама ће у перспективи бити онемогућено. Таквој пракси ће по свему судећи ускоро доћи крај.
У овом моменту руска влада разматра правилник за пролазак страних ратних бродова кроз ову зону. Наиме, сви инострани бродови ће морати да обавесте Русију приликом уласка и проласка трајекторијом Северног пута (макс.до 45 дана), где ће такође морати на своје бродове да приме и специјалисте руске ратне морнарице, који ће са њима пловити до изласка из ове зоне. Независно од ових услова, дозвола може бити одбијена. У случају непоштовање ових правила Русија ће законски предузети хитне мере за заплену или уништење пловног објекта који је непријављено ушао у зону Северног морског пута.
Зеленски ће Украјину окренути наглавачке, а хоће да седне за сто и са Путином. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: bog-rata.com