Шенаханови коментари део су етичке истраге Пентагонове канцеларије о оптужбама да он промовише интересе свог бившег послодавца “Боинга” а потцењује конкурентски “Локид Мартин”, који је главни уговарач за Ф-35.
На крају је утврђено да Шенахан није начинио никакав прекршај и истражитељи су закључили да су његови коментари о програму Ф-35 суштински, односно повезани са функционисањем програма и у складу са другим коментарима о истом које је изнео други званичник владе. Његов критицизам био је заснован на низу питања, укључујући "недостатак резервних делова у инвентару" и чињеницу да се цена по сату лета не смањује брзо колико би требало.
Али, његова забрињавајућа процена о стању програма Ф-35 само је увећана одвојеним извештајем који је јуче објавила Канцеларија за одговорност владе (ГАО). Скоро 30 одсто америчких војних авиона Ф-35 није могло да лети више месеци прошле године због несташице резервних делова. Летелице Ф-35 нису могле да лете од маја-новембра 2018, прецизира се у извештају и указује да Министарство одбране има залихе са око 4.300 делова за поправку Ф-35.
Оба јучерашња извештаја отварају питања о стању најскупљег оружаног система у свету, пише РТ.
“Локид Мартин” представља Ф-35 као будућност војне авијације, смртоносна летелица која поседује стелт технологију, суперсоничну брзину, екстремну агилност и врхунске сензоре. Амерички председник Доналд Трамп више пута је похвалио способност Ф-35 да буде “невидљив” за радаре.
Међутим, летелица је последњих година наишла и на критике због проблема са софтвером те моторних и оружаних система. Још више питања се поставило о Ф-35 овог месеца, након што је једна летелица јапанских снага пала у Пацифик. Јапан је након тога приземљио читаву флоту од 12 стелт авиона. Забринутост изазивају и трошкови одржавања, који се за Ф-35 процењују на преко билион (амерички трилион) долара током 60-годишњег века авиона.
"Перформансе Ф-35 не задовољавају потребе за борбу, односно летелица не може да изведе онолико мисија или лети често колико је потребно", наводи ГАО у извештају, додајући да је то углавном због недостатка резервних делова и тешкоћа у слању делова широм света.
Пентагон и "Локид Мартин" раде са ГАО на примени специфичних препорука изнетих у извештају. Из компаније су навели предузимају "агресивне мере" како би остварили Пентагонових 80 одсто способности за мисије.
Прочитајте ОВДЕ шта то спремају Амери.
Извор: