Како примећује америчка телевизија, у периоду од недељу дана, Трампова администрација је назвала Русију "ривалском силом", увела санкције блиском сараднику руског председника Владимира Путина и одлучила да поклони Украјини противтенковско оружје како би јој помогла у борби против проруских снага.
Си-Ен-Ен прецизира да је реч о низу корака, усклађених са оштријом реториком Стејт департмента о, како тврди, "дестабилизујућим активностима Москве у источној Украјини" и о оптужбама Пентагона да Русија "намерно крши споразуме о прекиду сукоба у Сирији".
Као пример наводи да је Трамп под притиском због актуелне истраге о умешаности Русије у председничке изборе у САД 2016. године, као и због веома распростањеног неповерења америчке обавештајне заједнице, дипломата, Пентагона и америчких посланика према Русији и, како се тврди, "њених континуираних сајбер активности".
Како додаје Си-Ен-Ен, врата Беле куће су затворена за особе блиске Трампу, које су се залагале за већу сарадњу са Москвом.
С друге стране, у администрацији су сада на позицијама у вези са националном безбедношћу људи који су имали опрезнији и традиционалнији став према Русији, наводи Си-Ен-Ен.
Говорећи о америчкој политици према Русији, директор Кенан Института у Вилсон центру Мет Роџански каже да "то дефинитивно није политика какву бисте очекивали од Трампа као кандидата".
"Мислим да чак и Руси разумеју да је идеја зближавања ван стола", рекао је Роџански.
Истовремено, оценио је да постоје знакови који указују на повећање напетости у 2018. години.
"Предстоји нам драма", предвиђа Роџански.
Директорка Центра за евроазијске, руске и источноервопске студије у Универзитету у Џорџтауну Ангела Стент сматра да је јавност целе године била сведок "дуалне политике" Трампа "који жели много ближи однос са Путином", док са друге стране постоји трио који чине министар одбране Џејмс Матис, саветник за Националну безбедност Мекмастер и државни секретар Рекс Тилерсон који повлаче "прилично оштру линију".
Си-Ен-Ен подсећа да је Стејт департмент 22. децембра објавио да ће обезбедити Украјини "појачане одбрамбене капацитете", само неколико дана након што је администрација објавила да ће дозволити Украјини да купује оружје мање величине од америчких произвођача.
Истог дана, Пентагон је оптужио Русију за намерно кршење споразума чији је циљ да спречи инциденате на небу изнад Сирије, након небезбедног сусрета америчких и руских авиона.
САД су донеле одлуку да пошаљу оружје у Украјину у време када је дошло до пораста насилних сукоба између украјинских војника и проруских снага.
Заменик шефа руске дипломатије Сергеј Рјабков упозорио је у суботу да тим потезом "САД гурају Украјину ка новом крвопролићу".
С друге стране, портпаролка Стејт департмента Хедер Нојер раније ове недеље је рекла да су Русија и њени заступници извор насиља у источној Украјини.
Америчка администрација је потом објавила да ће увести нове санкције тројици Руса и двојици Чечена, међу којима је и председник Чеченије и Рамзан Кадиров.
Си-Ен-Ен наводи да је то довело до претње одмаздом "мило за драго" председника доњег дома парламента Вјачеслава Володина.
"Биће размотрен принцип реципроцитета", рекао је Володин за Тас.
Си-Ен-Ен примећује да је су сви наведени догађаји и изјаве уследили након што је у понедељак објављена нова Национална безбедносна стратегија, у којој се тврди да Русија жели да обликује свет супротан од америчких вредности и интереса и да жели да ослаби међународни утицај Вашингтона и удаљи га од савезника и партнера. Погледајте ОВДЕ шта је Теша Тешановић рекао о Лаву Пајкићу и тиме обрадовао опозицију! Извор: Танјуг