Према његовим речима учешће на изборима 26. маја представља "нови вид заједништва мађарске нације", а због значаја будућег састава европских институција битно је да ту могућност искористи што више људи.
Право гласа и мађарских држављана, који немају пребивалиште у матичној земљи и живе ван граница Уније, омогућила је допуна изборног закона, коју је, на предлог владе, усвојио мађарски парламент децембра прошле године.
Ширење изборне базе свакако иде на руку владајућој коалицији десног центра, за коју традиционално гласају Мађари у окружењу, па и дијаспори. На парламентарним изборима у априлу 2018. су тако, од укупно 225.000 важећих листића регистрованих у суседним државама, Фидес и демохришћани добили чак 216.000 гласова.
У том контексту може се посматрати и посета Будимпешти лидера водећих странака мађарске заједнице у окружењу. Премијер Орбан је примио председника Савеза војвођанских Мађара Иштвана Пастора, председника Демократског савеза румунских Мађара Хунора Келемена и првог човека Заједнице мађарских партија у Словачкој Јожефа Мењхарта. Сусрету у некадашњем Кармелита манастиру, новој резиденцији владе на Будимској тврђави, присуствова је и потпредседник владе задужен за националну политику Жолт Шемјен, иначе председник Хришћанско демократске народне партије.
Мађарска у здању у Стразбуру има 21 од укупно 705 места, а више од половине припада владајућој коалицији, која би желела да се тај број и повећа. За Орбана ради се "судбоносним изборима", од којих зависи будућност Уније, па и целе Европе, јер се она, како је више пута поновио, налази на раскрсници: или ће сачувати своју хришћанску традицију, или ће подлећи под притиском таласа миграната различите вере и културе.
Какав шамар су САД добиле у Венцуели, погледајте ОВДЕ.
Извор: РТВ