Овим топлим речима охрабрења, америчка суткиња Тања Чуткан послала је девојку из Русије, Марију Бутину, на годину и по дана робије.
Шта је то тачно ова 30-годишња студенткиња погрешно урадила, није баш најјасније, али су зато разлози за њену осуду прилично очигледни. Можда отуда и долази тако саосећајан тон судије док је у затвор слала девојку из Сибира, која је била „марљив студент, са високим оценама на Америчком универзитету, и за чији су карактер јемчиле десетине пријатеља, рођака и професора“.
Марија Бутина је, наиме, шпијун.
У ствари, није шпијун, него тајни агент. У ствари, није ни тајни агент, него нерегистровани агент. У ствари, уопште није никакав агент, пошто не ради ни за једну агенцију. У ствари не ради ни за кога, пошто има своју фирму.
У ствари, Марија Бутина је, конкретно, осуђена због тога што је успоставила контакте са америчким удружењем љубитеља оружја НРА (Натионал Рифле Ассоциатион) „како би утицала на окретање политике САД у корист Москве“. Бутина је, како се испоставило, велики обожавалац оружја. Рођена 1988, стрељаштвом се бави од своје 10. године, оснивач је групе „Право на ношење оружја“ која је лобирала да се у Русији дозволи продаја малокалибарског оружја грађанима. Како преноси BBC, тада се сликала за руско издање ГQ магазина носећи „високе штикле, Версаће и два револвера“. Тада је упознала и Александра Торшина, заменика председника централне банке Русије и члана америчке НРА.
Торшин је сада под истрагом да је давао новац за НРА како би помогао предизборној кампањи Доналда Трампа. Ту ствари већ постају јасније. У медијским извештајима нема много оптужби против Бутине, сем да је помогла у реализацији састанка који је организовао Торшин између представника овог удружења грађана и руских званичника, те да је с 26 година написала план под насловом Пројекат дипломатија, који је позивао на успостављање незваничних линија комуникације између америчких званичника и Русије – ако се то уопште може назвати оптужбама.
Вест да је ухапшена америчке власти су објавиле само пар сати после састанка Трампа и Путина у Хелсинкију, кад је амерички председник најоштрије критикован због благог става према свом московском саговорнику. То је навело коментаторе да оптуже САД да Бутину користе као политички жетон.
Затим је девет месеци провела у притвору, док на крају није прихватила да се нагоди са тужилаштвом. Русија је Америку тада оптужила да ју је „сломила“ да потпише признање, државши је у самици.
Прочитајте ОВДЕ анализу Дојче Веле о томе ко највише троши на оружје.
Извор: Данас