Он је указао да је Анкара била принуђена да тражи варијанте за јачање своје противваздушне одбране, јер јој услови које су предложиле Сједињене Америчке Државе за куповину противракетних система „Патриот“ нису одговарали.
Портпарол странке оптужио је НАТО за двоструке стандарде. Он је навео да је Грчка без проблема могла да купи руске системе С-300, док се Анкара суочава са потешкоц́ама покушавајући да набави С-400. Челик је нагласио да је Турска суверена држава и нец́е толерисати да јој ико намеће своје мишљење о руским системима за противваздушну одбрану. Политичар је потврдио да ће С-400 бити испоручени Турској у јулу ове године.
Преговори Турске и Русије о куповини С-400 почели су 2016. године. Москва је 2017. потврдила да су стране склопиле уговор. Тада је Ердоган саопштио да је Турска вецћ уплатила аванс за руске ПВО системе.
Сједињене Америчке Државе и даље покушавају да спрече Турску да купи С-400. Тако је амерички потпредседник Мајк Пенс у среду изјавио да тај уговор узрокује озбиљну забринутост Вашингтона и представља претњу јединству НАТО-а. Он је позвао Анкару да направи избор: или да остане кључни партнер Алијансе, или да ризикује безбедност овог партнерства. Турски председник Реџеп Тајип Ердоган је на то одговорио да је споразум закључен.
Он је подсетио да Сједињене Америчке Државе нису дале Анкари толико повољне услове за куповину система „Патриот“ као Москва.
Руске ваздухопловне снаге тестирале су најновији ракетни систем "Панцир-СМ", који се показао добро против квадкоптера, изјавио је у суботу заменик команданта руских снага, генерал-пуковник Јуриј Грехов. Прочитајте ОВДЕ све детаље погледајте видео.
Извор: novosti. online