- Косово је велики неуспех Брисела. Апсолутно се противим независности ове српске покрајине. Не само зато што је Француска историјски пријатељ Србије, већ и због тога што је у случају Косова учињен неприхватљив преседан. ЕУ, али ни било ко други, нема право да се меша у унутрашње функционисање суверених земаља. Србија има интегритет на целој својој територији, укључујући и Косово. То је принципијелни став. Исто тако, на пример, мислим и о Каталонији у односу на Шпанију - истиче Коломбје у разговору.
Зашто ЕУ нема исту позицију у ова два случаја?
- Да би се усагласила са САД. Француска је, нажалост, била део тог савезништва, које се огледало у скандалозном бомбардовању осиромашеним уранијумом. Велики број људи због тога је оболео. Као Француз, нисам поносан због тога што је моја земља у томе учествовала.
Од Србије траже да постигне споразум са територијом коју не признају ни неке чланице ЕУ?
- У томе је сав апсурд. То показује жељу технократа из Брисела да се Косово призна као независна држава, против жеље грађана Србије, али и својих чланица. Пет земаља нити је признало, нити ће признати Приштину.
Да ли је фер да се само Србији намећу обавезе кроз поглавље 35?
- Притисак на Србију се одвија и тако што се траже равноправни преговори између државе и Покрајине, као да се ради о две земље. То је уцена. ЕУ се на крају, кроз неколико година, када дође време за пријем Србије у чланство, неће устручавати да отворено затражи од Београда да призна независно Косово као услов за пријем.
Може ли, ипак, да се постигне договор са Приштином?
- Не верујем. Не постоји искрена жеља Приштине да води дијалог. Успостављање стопроцентних такса и веома опасно трансформисање безбедносних снага у војску на то јасно указују. Док на Косову не покажу спремност да истински разговарају, од дијалога неће бити ништа.
Шта је решење за Косово?
- То је територија на којој мафија има јак утицај, а не треба заборавити ни да су ОВК чак и САД сматрале терористичком структуром. ЕУ непрестано подсећа на општи принцип људских права. Зашто, онда, не обраћа пажњу на друштвену, етничку и верску дискриминацију према Србима на Косову? Могу само да констатујем да је Косово српска покрајина и да подржавам суверенитет Србије. Каталонија, коју сам поменуо, један је од примера широке аутономије. Али покрајине морају да поштују законе земље чији су део.
Гласали сте у ЕП и против укидања виза Приштини?
- То је етапа ка прикључењу Косова ЕУ. Гласао сам против, јер сматрам да Косово није држава. Као политичар, али и као правник, сматрам да та процедура, једноставно, није правно одржива.
Европа не штити народе, већ банке
Да ли ће ЕУ преживети?
- Све указује на велики талас евроскептика на предстојећим изборима за ЕП. Ми смо за Европу нација, са свим њиховим разликама и културама. Против смо технократске структуре коју представља данашња ЕУ. Унија може да преживи, али у другој форми. Данашња Европа не штити народе, него банке.
Прочитајте ОВДЕ какво то идеално решење има Дачић.
Извор: novosti. online