- Биће лакше решавати ситуацију на Корејском полуострву ако постоји трилатерални дијалог између Русије, Кине и Сједињених Држава - рекао је Лавров, преноси ТАС С.
Он је додао да се такав механизам користи за проналажење мирног решења за авганистанско питање и нагласио: "Морамо да схватимо нашу одговорност за глобалну стабилност и безбедност која треба да буде доступна за све земље".
- Подржаћемо сваку иницијативу која подразумева сарадњу између Кине, САД и Русије, под условом да доприноси миру - поручио је руски министар и саопштио да су Русија и Кина спремне да дају безбедносне гаранције Северној Кореји након денуклеаризације Корејског полуострва.
Лавров је истакао и да се нада ће у једном тренутку бити постигнут свеобухватни споразум о денуклеаризацији Корејског полуострва и да бити створен трајнији систем мира и безбедности за целу југоисточну Азију, што подразумева и конкретне чврсте безбедностне гаранције Северној Кореји, које је руски председник Владимир Путин у више наврата најавио , као што је то био случај након састнака са севернокорејским лидером у Владивостоку 25. априла.
- Такве гаранције неће бити лако дати, али ово је апсолутно обавезан део будућег споразума и Русија и Кина су спремне да раде на таквим гаранцијама - најавио је Лавров.
Он је такође најавио да ће Москва наставити консултације с Пекингом и Вашингтоном о авганистанском споразуму: "Наставићемо консултације засноване на поверењу у формат Русија - Кина - САД када је реч о Аваганистану", рекао је Лавров, након што је Москва 25. априла била домаћин састанка специјалних изасланика руског председника, кинеског министарства спољних послова и америчког Стејт Департмента о Авганистану.
По речима руског министра очекује се и да руски премијер Дмитриј Медведев и његов кинески колега Ли Кећанг одрже састанак у јесен 2019. године, што би био 24. састанак премијера две земље, а и председник Владимир Путин и кинески председник Си Ђинпинг имаће бројне прилике да разговарају на међународним форумима током 2019. године, преноси агенција.
Прочитајте ОВДЕ каква је то мистерија белог кита.
Извор: Танјуг