Немојте да дозволите да због лоше припреме дођете у ситуацију да касније морате да реновирате поједине просторије у кући или још горе, да морате да изводите озбиљније радове на вашем стамбеном објекту.
Ово су савети:
1. Прегледајте кров. Замените поломљене црепове, поручите код лимара нове лимене "увале" на местима где се кров прелама, закрпите новом фолијом пропала места или одоздо појачајте најлоном ако можете да приђете кроз тавански простор. Замените лимене опшивке око оџака, залијте силиконом сва места.
2. Очистите олуке и риголе. Избаците опало лишће, риголе прочистите од земље и траве. Чак и хитно ископани каналчићи око куће боље су решење него косе падине које уводе падавине директно под кућу.
3. Све електричне апарате које држите у доњем нивоу куће (подруму, сутерену, гаражи) подигните макар на висину једне или две цигле. Ако је то немогуће, искључите све што тренутно не користите (на пример, веш машину).
4. Припремите пумпу за избацивање воде. Проверите да ли ради, наместите да вам буде при руци, припремите продужни кабл.
5. Унесите сав баштенски намештај у кућу, а оне комаде које не можете, прекријте или добро причврстите.
6. Док трају непогоде, немојте путовати осим у случају хитне потребе. У току најјаче олује, немојте излазити из куће и удаљите се и од прозора и врата (правовремено проверите да ли су затворени).
7. Благовремено уклоните суво грање са дрвећа у дворишту као и сва стабла склона паду. Ако то нисте урадили на време, немојте паркирати аутомобил у близини.
8. Припремите довољно намирница, воде и лекова за период најављених непогода. Обезбедите могућност да пратите медије, чак и у случају нестанка струје.
САД предложиле Турској да куповину С-400 одложи до 2022. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф