Најновије

ОПАСНО СЕ ЗАКУВАЛО НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Ситуација је на ивици рата, а ево зашто тензије расту...

Тензије у региону Блиског истока поново расту, овог пута због Ирана - САД су објавиле да повлаче особље из своје амбасаде у Ираку због "ексалације тензија са Ираном", док су Немачка и Холандија одлучиле да обуставе војну обуку у Ираку, а Кувајт да подигне приправност војске на највиши ниво.

Амерички тенк (Фото: army.mil)

До пораста напетости дошло је након што је америчка амбасада у Ираку саопштила да је од Стејт департмента добила наређење да све особље, које није неопходно, одмах напусти ту земљу због појачаних тензија са Ираном.

Упозорење је уследило након што је Вашингтон прошле недеље саопштио да је открио нове претње из Ирана чије снаге у региону, како су навели, таргетирају Американце и америчке интересе, преноси АП.

Потом је портпарол немачког Министарства одбране саопштио да та земља обуставља војну обуку у Ираку због повећаних тензија у региону, тврдећи да Берлин има одређене назнаке да постоји ризик од напада који би имао подршку Ирана.

Немачкој се придружила Холандија, која је суспендовала мисију у Ираку, а чији је циљ био пружање безбедносне помоћи локалним властима. Наиме, особље холандске војске је у сарадњи са другим страним трупама помагало у обуци ирачких снага у Ербилу на северу Ирака, пренео је Ројтерс.

Огласио се и емир Кувајта Сабаг Ал-Ахмед Ал-Џабир Ал-Сабах, који је поручио да кувајтска војска мора да буде спремна због конфликата на Блиском Истоку, који су довели до стања несигурности и смањене безбедности.

Он је рекао да има потпуно поверење у војску да ће "бити спремна да одбрани нацију од свих опасности" и поручио да влада Кувајта неће штедети на развоју оружја и на обуцу оружаних снага.

Међутим, ниједна од наведених земаља није прецизирала какве то претње долазе из Техерана.

Њихови потези уследили су, иначе, након посете америчког државног секретара Мајка Помпеа Бриселу током које је, према речима представника Стејт департмента Брајана Хука, извештио о иранским претњама званичнике НАТО.

Шефица европске дипломатије Федерика Могерини после тог састанка позвала је на "максималну уздржаност", док је уочи одржавања састанка поручила да ће представници држава чланица ЕУ, које подржавају нукларни споразум са Ираном, а из којег су се САД повукле, наставити с подршком.

Европске земље, наиме, недавно су саопштиле да желе да очувају нуклеарни споразум с Ираном, али су одбациле "ултиматуме" Техерана, након што је Иран смањио ограничења везана за нуклеарни програм и запретио потезима који би се могли сматрати кршењем међународног пакта из 2015. године.

Прошлонедељна објава Ирана о смањењу ограничења у погледу складиштења нуклеарних материјала била је одговор на америчке санкције које су наметнуте након што је председник Доналд Трамп повукао ту земљу из споразума са Техераном пре годину дана.

Помпео је прекјуче боравио у Сочију, где се срео са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровим и председником Владимиром Путином, којима је пренео да САД желе да избегну рат са Ираном.

Лавров је на заједничкој конференцији за новинаре изразио наду да су гласине да су САД послале 120 хиљада војника на Блиски исток неосноване, с обзиром на то да, како је навео, у региону већ има доста конфликата.

Наиме, Њујорк тајмс је недавно објавио да је на састанку главних саветника за безбедност председника САД Доналда Трампа прошлог четвртка вршилац дужности министра одбране Патрик Шенахан представио "освежени" војни план који предвиђа слање до 120.000 америчких војника на Блиски исток у случају да Иран нападне снаге САД или убрза рад на стварању нуклеарног оружја.

Трамп је упозорио је Техеран да ће много патити ако само покуша да уради ишта што личи на напад.

Обраћајући се новинарима у овалном кабинету Беле куће, Трамп је, упитан о инциденту у коме су учествовали саудијски танкери код обала УАЕ и сумњи да је у питању саботажа, рекао да ће бити великих проблема за Иран ако се ишта непредвиђено деси.

Саудијска Арабија недавно је саопштила да су наоружане беспилотне летелице погодиле две црпне нафтне станице за Источно-западни нафтовод, што је названо "кукавичким терористичким чином", а уследило је само два дана након што су саудијски нафтни танкери претрпели "саботажне нападе" у водама Уједињених Арапских Емирата.

Један званичник САД, близак америчкој обавештајној служби изјавио је да је Иран главни осумњичени за ову саботажу, док Иран одбацује такве тврдње.

Огласио се и ирански врховни вођа ајатолах Али Хамнеи, који је, у истом говору у којем је рекао да "нико не тражи рат", запретио да Исламској републици не би било тешко да обогати уранијум на нивоу оружја усред растућих тензија са Америком, о чему су известили данас ирански државни медији.

Шсеф иранске дипломатије Мохамад Џавад Зариф рекао је да "екстремни појединци" у америчкој влади спроводе опасну политику, усред "рата речима" који Техеран дуже време води с Вашингтоном због америчких санкција.

У међувремену, ирачки амбасадор у Русији Хајдар Мансур Хади поручио је да Багдад неће дозволити Вашингтону да искористи ирачку територију за војну акцију против Ирана.


 
Путин наредио да најмање три авио-пука опреми ловцима пете генерације Су-57. Више о томе читајте ОВДЕ.
 
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА