Најновије

РУСИ ОТКРИЛИ МРАЧНУ АМЕРИЧКУ ТАЈНУ: САД нису осигурале „саркофаг“ нуклеарног отпада у Пацифичком региону, ово су последице (ВИДЕО)

САД нису спречиле цурење из привременог складишта нуклеарног отпада "Рунит Дум" у океан, остављајући становнике Еневетак атола на Маршаловим Острвима и раднике на обезбеђењу уклањања последица са низом здравствених проблема.

Раздаљина (Фото: Јутјуб)

"У тој куполи никада није било никаквих облога", рекао је Ернест Дејвис, некадашњи радник на уклањању последица, тврдећи да америчка влада очигледно никада није планирала да замени привремену куполу са сталном заштитном структуром која би била правилно запечаћена од зрачења и цурења.

„Нико није рекао ништа о томе да се вратимо и уклонимо или учинмо трајним. Речено нам је да је то трајно."

“Не мислим да је икада [намера америчке владе] била да додатно очисти острво. То је било прескупо”, рекао је за РТ Брук Такала Абрахам, који живи на Маршаловим Острвима.

Сједињене Америчке Државе су детонирале 43 атомске бомбе око Маршалових Острва 1940-их и 50-их година. Високо контаминирани остаци који су остали након тестирања оружја, бачени су у кратер бомбе ширине 100 метара на атолу Еневетак. Амерички војници га је запечатили бетонском капом како би створили структуру звану "Рунит Дум". Рад је, међутим, спроведен без икакве адекватне безбедносне процене за људе који су радили на чишћењу.

"Они људи који су били укључени у чишћење, нису добили одговарајућу заштиту од радиоактивних елемената", рекао је Абрахам.

Штавише, влада се никада није ни потрудила да проучи дугорочне здравствене проблеме оних који су изложени радијацијском отпаду.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marney Schaumann (@marneyschaumann) on

„Није било студије зрачења на нас. Неки су одлазили са острва и давали урин и претпостављам да су га требали тестирати”, присећа се Дејвис, који је отишао пре завршетка пројекта.

“Неки од дозиметара који су нам дати, једноставно нису радили. Тако да не можемо рећи да је рађена било каква студија о радијацији. Након трогодишњег процеса деконтаминације који је започео 1977. године, америчка влада прогласила је јужна и западна острва на атолу довољно безбедним, што је омогућило становницима Еневетака да се врате, а радници на чишћењу да се врате кући. Међутим, људи који сада живе на острву кажу да је купола почела да цури скоро одмах након што су инжењери отишли.

“Отпад је одувек цурео. Чишћење читавог атола није било комплетно”, пре него што је становништву било дозвољено да се врати, рекао је Абрахам за РТ.

Током година, становништво Еневетка почело је да осећа штетне ефекте зрачења.

“Радијација утиче на нас свакодневно. Имамо много болести у нашој заједници, од рака, до ослабљеног имунолошког система, као и других незаразних болести”, објаснио је Абрахам.

"И још увек се боре са трансгенерацијским ефектима зрачења."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Seagypsies (@seagypsieschannel) on

"Већина нас је добила неку врсте болести, без обзира да ли је рак. Многи од нас имају периферну неуропатију на ногама, а да нису дијабетичари", подсетио је Дејвис, додајући да су многи од око 8.000 људи који су укључени у процес деконтаминације умрли. "Рекли су нам да нећемо више бити изложени радијацији осим можда два или три рендгенска снимка годишње, што је била потпуна лаж."

Руску анализу о рату Кине и САД прочитајте ОВДЕ.

Извор: Восток

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА