Најновије

СВЕ ТАЧИЈЕВЕ УВРЕДЕ! Позвали га у Берлин, он им пљунуо у лице! Ево шта је разбеснело Меркелову и Макрона

Укључивање САД-а у преговоре између Београда и Приштине, етикетирање Европске уније као непоузданог посредника у преговорима, бахати захтев за присвајањем Прешевске долине и вербални сукоб са француским председником - укратко, то скор је који су постигли представници привремних косовских институција Рамуш Харадинај и Хашим Тачи на јучерашњем самиту земаља Западног Балкана.

Тачи са Меркеловом и Макроном (Фото: Јутјуб)

Харадинај, а пре свега Тачи својим понашањем у Берлину, прилично су увредили домаћине, пишу и водећи приштински медији, наводећи и низ примера - од омаловажавања улоге ЕУ у процесу преговора са Београдом па све до отвореног вербалног сукоба за време састанка.

Наиме, и пре него што се упутио у престоницу Немачке, Тачи је изјавио како је један од нових захтева Приштине уједињавање Прешевске долине, односно Прешева, Бујановца и Медвеђе сад тзв. државом Косово, као захтева и да Меркелова натера председника Србије и осталих 5 земаља учесница самита да признају Косово. Отворено се залажући за промене граница на Балкану, Тачи је тиме заступао став који је потпуно супротан немачком ставу, али зато ближи новој визији САД за решавање косовског питања. Потом је и директније "урадио".

Но, будући да се након састанка лидера земаља Западног Балкана ништа од наведеног није разрешило Тачи је у обраћању новинарима рекао како жели да се у процес преговора укључе САД јер се Европска унија показала као непоуздан преговарач.

- Нема договора док се САД не укључе, јер се ЕУ показала неспособном - рекао је Тачи и тврди да ЕУ није јединствена и не може да реши проблем Косова, већ то може само САД.

Званичне реакције на Тачијев захтев за доминацију САД-а у решавању косовског конфликта још увек није било, али је председника Србије Александра Вучића рекао у изјави после самита да је Меркелова све то чула и да због такве изјаве "многима неће бити драго".

Након петочасовног самита повела се и полемика да ли је таква Тачијева изјава била последица хладног туша за идеју припајања Прешевске долине коју је, читавог дана у Берлину "вртео као плочу".

- Понављам свој став, било би интересантно да се Албанци из Прешева, Бујановца и Медвеђе прикључе Косову. То би била корекција историјске неправде. Ја ћу бити против размене територија. Нећемо дозволити ни под којим околностима никакав двојни суверенитет, немачко-немачки модел, модел Републике Српске или било коју врсту удруживања - рекао је Тачи новинарима на аеродрому у Приштини.

Иако је пред полазак и у Берлину "на сва уста" говорио о припајању Прешевске долине и спајање ових места насељених Албанцима са осталим делом тзв. државе Косово, стучњаци наводе да Тачи никада није изнео овај предлог јавно.

- Може он да сања шта год хоће. Тачи то проча због својих бирача, никада није официјално тражио припајање Прешевске долине, пробао је 2-3 пута да помене то, али ништа, то су њихове игре за домаће употребе, о томе није било говора на официјалном делу конфернције - каже аналитичар Душан Јањић.

Приштински представници су, међутим, отишли корак и даље, те је и Харадинај "заблистао" на самиту и ушао у сукоб са председником Француске Емануелом Макроном.

Према писањима приштинских медија француски председник је оштро напао Харадинаја, рекавши му да су наметнуте таксе разлог прекида дијалога Београда и Приштине, а у једном тренутку је, како се наводи, Макрон подигао прст према премијеру привремених приштинских институција.

Нормализација дијалога Београда и Приштине и покретање са мртве тачке по свему судећи нису ни корак ближе ни после самита земаља Западног Балкана, јер представници Косова не само да не желе ни да чују за укидање такси, већ инсистирају да нови просредник у дијалогу буду и нов посредник.

- Официјални закључци казу да се обе стране морају понашати одговорно, што значи да до сада то нису чиниле и да морају до 1. јула када је заказан нов састанак да учине све у циљу напретка и нормалнизациј, као и постизању свеобухватног споразума. Дакле обе стране морају да се врате тамо где су биле 2017. године, те је неопходно да се прекниу прице о размени територија, а таксе морају бити уклањањене, што ствара додатни проблем јер српска страна тражи њихово укидање, док косовска предлаже суспензију са чиме се слаже највећи део ЕУ. Ово је прва битна мера, а друга је уклањање проблема насталих 2018. године - каже Јањић и додаје да се обе стране морају уразумити за добробит региона.

- Први пут је поменута реч тероризам у вези косовског питања те обе стране морају да учине све у борби против  њега и да одустајану од било каквих идеја о оружаним сукобима већ да створе један безбеднији амбијент у региону - закључује Јањић.

Дачић послао оштру поруку Звиздићу. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА