Међу гласачима у Београду највише је Срба из Хрватске који од ратова деведесетих година живе у Србији, а како наводе, данас су дошли како би дали свој глас и подршку да у ЕП буде и српски представник који би заступао њихове интересе, али и интересе Срба који данас живе у Хрватској.
Генерални секретар Удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир каже да би српски представник у ЕП значио не само за Србе који су остали у Хрватској и чија ситуација, каже, нажалост није онаква како би желели, већ би то био глас и за избегле и прогнане Србе, који ни после готово две деценије, наводи, нису били у стању да реше своја основна људска и грађанска права.
"Надамо се и српском представнику у ЕП"
- То би значило и за Србију на њеном путу ка ЕУ - каже Будимир, који се нада да ће у ЕП бити и српски представник, да ће Срби који су у Хрватској и они који су дијаспора, посебно у Србији где их је највише, изаћи и дати глас за своја права.
- Да је све како смо ми планирали, да је отворено више гласачких места и да је омогућено свима онима који имају право да гласају, онда сам сигуран да бисмо успели да имамо српског представника у ЕП, и то не једног, већ и више кандидата - наводи Будимир.
Према његовим речима, ред испред хрватске Амбасаде говори да се људи нису одрекли својих права јер они су хрватски држављани српске националности и тај глас мора да се чује у Европском парламенту.
Само два изборна места
- Нажалост, чини ми се да Хрватска и даље, уз то што смо избегли и прогнани, покушава да опструише, јер имате два изборна места у Србији - у Београду и Суботици, што је чиста опструкција, јер знамо да има неколико стотина хиљада људи који имају права гласа - рекао је Будимир.
Нена Брезановић, која је у реду већ пола сата, истиче спремност да чека колико год буде требало како би остварила своје грађанско право.
- Дошли смо да гласамо да бисмо имали представнике у Европи и да би нам свима било боље - навела је Брезановић.
Коментаришући велику заинтересованост грађана за европске изборе, сматра да су људи свесни да не гласају за неког другог, већ за себе, за своју породицу, комшије и да свима заједно буде боље.
Душан из Книна, који живи у Београду, на изборе је изашао да помогне, каже, "и Србији и српском народу".
- Даћемо данас глас и из Крајине да један српски члан уђе у парламент у Европи и тако помоћи нашем народу у Хрватској, а и Србији - рекао је Душан.
"Морамо да користимо права која имамо"
Миломир Веселиновић, који је живео у Загребу, а сада је у Београду, дошао је на гласање са супругом и сином.
- Она права која имамо морамо користити, колико ћемо их искористити не зависи само од нас, али оно што зависи од нас, то треба да урадимо. Пружамо подршку томе да у ЕП има и наш глас да се чује, као и барем део истине коју сви знају, али се праве да не знају - рекао је Веселиновић.
Хрватска има 12 места у Европском парламенту, а на изборе су се пријавиле 33 листе.
У Србији је регистровано 27.200 бирача - 12.400 у суботичком конзулату, а у београдском конзулату 14.800.
Комесаријат за избеглице и миграције Србије подсетио је све пунолетне грађане избеглице из Хрватске који поседују хрватско држављанство (домовницу) и било који важећи документ Републике Србије са сликом, да данас могу да гласају за представнике Републике Хрватске у Европском парламенту.
Без обзира на то да ли су се до 15. маја регистровали или не, сви пунолетни грађани држављани Хрватске могу да гласају ако у хрватским дипломатско-конзуларним представништвима затраже потврду и са собом понесу на увид домовницу и важећи документ Републике Србије са сликом, навео је Комесаријат.
Прочитајте ОВДЕ да ли Додик може да заустави пут БиХ у НАТО?
Извор: Танјуг