Наиме, у Лондону је 6. маја 1995. године трајао свечани банкет поводом прославе 50. годишњице Дана победе над фашизмом. На банкету су били енглеска краљица, Бил Клинтон, читава светска елита, а на маргинама прославе Педи Ешдаун је испитивао Фрању Туђмана како види простор бивше СФРЈ у догледно време.
"Питао сам га негде на почетку вечере шта мисли како би простор бивше Југославије могао да изгледа у наредних 10 година. Повукао сам на полеђини јеловника неколико кратких линија и замолио да доврши карту према својој замисли..."
Туђман је, како се види на јеловнику, поделио Босну на пола, између Хрватске и Србије. Мостар припада "српској зони", Бања Лука "хрватској".
Ешдаун је пред Хашким судом, где се у предмету Блашкић као сведок тужилаштва појавио 2008. године, појаснио:
"Питао сам га шта ће бити с муслиманским подручјима. Рекао је: ‘Неће бити муслиманских подручја, осим као мали део хрватске државе’. Онда смо разговарали о тој линији, зашто је Бањалука с једне а Мостар с друге стране, где је ту Сарајево, и тако. Био сам шокиран. Копију свог дневника у којем сам то написао послао сам британском министру спољних послова. Схватио сам да ми је Туђман представио договор који су постигли он и Милошевић у Карађорђеву. Кад је почела Олуја, тај документ доспео је у јавност и мислим да је то утицало на оно што се после догађало". "Сматрао сам то изузетно важним разговором", рекао је Ешдаун на суду у Хагу.
"Кад сам се те ноћи вратио кући, издиктирао сам те бешке у свој дневник и све испричао својој жени" рекао је Ешдаун судијама, потом извадио јеловник с вечере и показао га већу тврдећи да је то "историјски документ".
Туђман је потом дао интервју француској станици ФР-2, у којем тврди нешто друго:
"Видите, пре свега ја нисам изложио у Лондону никакву идеју, па ни црту поделе Босне. Веома је занимљиво да се и за краљевским столом могу наћи људи који злоупотребљавају разговоре о озбиљним темама, а у том разговору ја сам само подсетио да је у оквиру НАТО-а 1993. године из Брисела изашла једна карта где је повучена црта поделе интересних сфера између Источне Европе и Западне Европе, која иде кроз средину Босне, и да би вероватно решење поделе, у оквиру босанске уније, између српског и федералног дела, требало тражити у оквиру те црте, а све остало је онда једна шпекулација компромитовања тогрешења, да су ти предлози моји, а не из тих међународних кругова који заправо нуде, као што смо казали малочас, решење у оквиру уније БиХ на та два дела..."
Како год било, јеловник, народски прозван "салвета", суду је послужио као доказ за установљивање међународног карактера сукоба у БиХ. Туђманов син Мирослав о том је јеловнику написао целу књигу.
"Једини сведоци за ‘међународни оружани сукоб’, тј. агресију Републике Хрватске на БиХ, су Педи Ешдаун и два тајна сведока", написао је Туђман па наставио:
"Педи Ешдаун сведочи о карти коју је нацртао председник Туђман 6. маја 1995. Дакле, 14 месеци након престанка сукоба и договора о федерацији, председник Туђман је ‘нацртао карту’ као одговор на упит Ешдауна како ће изгледати БиХ за десет година. Салвета на којој је нацртана карта крунски је доказ на основу кага је донесена пресуда о ‘међународном оружаном сукобу’ који је трајао 1993/94. Карта на салвети је ‘нацртана’ две године након почетка, а 14 месеци након завршетка сукоба. Како је лорд Ешдаун 6.маја 1995. за 20 минута разговора с председником Туђманом пост фестум открио тајну коју нито други осим њега од председника Туђмана није сазнао? Како пројекција стања БиХ у 2005. може бити аргумент о карактеру сукоба 1993/94? Какав је то ‘међународни оружани сукоб’ у који су укључене две државе, а за њега знају само два тајна сведока, али ни они не могу о томе да сведоче јавно због своје сигурности?"
Карта у Стратегијском атласу који је издао Комплекс из Брисела приказује управо ту црту разграничења, тврди Мирослав Туђман па закључује како је Ешдаун, дакле, погрешно приписао ауторско право "карте на салвети" Туђману.
"Све остало су конструкције и политичке манипулације...." Како год било, јеловник је на суду одиграо своју улогу.
Прочитајте ОВДЕ застрашујући податак колико дневно уђе миграната у Србију.
Извор: express. hr