Посланици владајуће већине и поједини посланици опозиције учествoвали су у раду седнице, док део опозиције који и иначе бојкотује рад парламента, није био.
Председник Србије говорио је и о Заједници српских општина (ЗСО), чије је формирање била једина обавеза Приштине.
- Једну једину обавезу коју су имали нису испунили зато што им је неко дозволио да је не испуне. Зато што су им европске силе и САД рекле: вама је дозвољено да је не испуните - навео је Вучић у парламенту.
Председник Србије рекао је и да је актуелна власт успела да подигне углед Србије у свету, и да се о Косову и Метохији поново прича, али је рекао и да је још 2010. године све што се тиче Косова и Метохије било завршено.
- Можемо да тражимо и да се још понешто питамо и да се још боримо најбоље што можемо. Недавно је био самит у Берлину где су Макрон и Меркелова покушали да убеде Албанце да укину таксе, али они су имали подршку снажнијих него што су ово двоје европских лидера - казао је Вучић.
Навео је да смо "ми у периоду преговора успели да сачувамо мир на КиМ", а рекао је и да је био веома мали број тешко рањених, убијених, "не рачунајући Оливера Ивановића, и то после њиховог проглашења независности Косова".
Председник Србије је рекао да "никада неће бити нових погрома Срба на Косову и Метохији", што је пропраћено великим аплаузом у парламенту.
- Нису успели никада да ослабе толико Србе у покрајини, нити српски народ на северу, да не будемо у стању и намерно да кажем - не будемо, јер то неће бити самостални одговор нашег народа са севера, већ целокупног нашег народа, ако било ко буде покушао да их физички угрози, на било који начин - рекао је Вучић, поновивши да "погрома као из 2004. више неће бити".
Вучић је рекао да је за само осам година Милошевићеве власти дошло до сукоба на КиМ и фактички губитка суверенитета.
- За само осам година власти имали смо ДОС, са којим је Косово прогласило независнсот, а ми смо на то тако реаговали што смо им дали аргументе за Међунардони суд правде. Све ово кажем зато што ми покушавамо да вратимо Србију у живот и разговоре, немамо глава за бацање, гледамо да подигнемо економију. Морамо да разговарамо. Јел мислите да је мени лепо са Тачијем, или њему самном. Ми смо на европском путу, хоћемо у заједници тих друштава - навео је Вучић.
Вучић је препричао ко је ни на који начин учествовао у решавању косовског проблема од 1998. године. Навео је и ко су били преговарачи, ко је у чије име преговарао, бомбардовање, шта се након тога дешавало... Рекао је и да је 2001. године потписан документ између СРЈ и УНМИК-а, а да је 2003. Ђинђић послаи писмо СБ са упозорењем шта се дешава. Такође, навео је да је тада Русија напустила Косово, и да остаје само НАТО у јужној српској покрајини.
Говорио је и о Мартију Ахтисарију који је 2005. године именован за повереника за КиМ, као и да је међунардона заједница припремала терен за осамостаљење. Такође, навео је и да 2007. године Албанци одбијају ЗСО.
Вучић је рекао да је успео да пронађе документацију, попут писма које је покојни премијер Зоран Ђинђић упућивао Савету безбедности УН, где "добро предвиђа шта ће се дешавати, и указује на опасности".
- Написао је и да су све биле неистине шта су говорили у претходном периоду и указао је на све опасности. Тада су представници Србије први пут почињу да моле бар за поделу Косова. Тада и први пут почиње да се говори и да се моли, и то 16 година раније, када смо били у десетоструко повољнијој ситуацији. Наши представници почињу да моле ако ни за шта друго, оно бар да добијемо поделу што међународни представници одбијају - казао је он.
Вучић је навео да први пут 1999. године Албанци представљају већину на Косову и Метохији, а то се догодило у тренутку великог и тешког прогона Срба.
- Од шездесетих до деведесетих година значајно само изгубили број Срба на Косову и Метохији - навео је Вучић.
Како је казао, када је реч о Косову, постоје два сценарија: или да ситуација буде нормална, или да имамо замрзнут конфликт.
- То би било катастрофално - истакао је он.
Рекао је и да ће, уколико се нешто не промени, према проценама УН из 2015. Срба ће бити 6,23 милиона, док ће Албанаца 2050. бити за 1,92 милиона више, и то 5,99 милиона.
- 2100. биће 9,64 милиона Албанаца, а Срба око 4,327 милиона - навео је он.
Вучић је казао да је његов посао као председника да људима саопшти истину, горку и понекада непријатну.
- Али, због истине коју говорим, немојте да мислите да се нећу борити за наш народ на Косово и Метохији. Дуга и тешка борба водила се око Косова. Стотинама година уназад, ако гледамо шта се дешавало на тим просторима, видећемо да су се бројне власти мењале, а и број Срба се умањивао на Косову и Метохији.
Прочитајте ОВДЕ какав се то инцидент догодио уочи седнице.
Извор: Блиц