Портпаролка Беле куће Сара Сандерс изјавила је да је било речи о могућности закључивања америчко-руско-кинеског споразума о офанзивном стратешком наоружању који би заменио постојећи америчко-руски-које престаје да важи 2012-ве.
Открила је да је било речи и о међусобној трговини, Северној Кореји и Венецуели.
Према њеним речима, Трамп је инсистирао на „мирној предаји власти у Венецуели“ и на „помоћи народу Венецуеле“.
Сложили су се, додала је, да је денуклеаризација Северне Кореје од изузетне важности.
Сандерс је открила да су лидери САД и РФ „веома кратко“ разговарали поводом извештаја специјалног тужиоца Роберта Милера јер су обојица од самог почетка добро знала да никакве завере између Трамповог изборног штаба и Русије није било.
Навела је да засад није у плану Беле куће сусрет председника САД и Русије.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков потврдио је да до разговора – на иницијативу „америчке стране“ - дошло и да је потрајао безмало сат и по.
Открио је да је председник РФ америчког колегу обавестио о свом недавном сусрету у Владивостоку са севернокорејским лидером Ким Џонг Уном.
Поводом Украјине, Путин је указао да „ново кијевско русководство (Владимир Зеленски) треба да „приступи реалној реализацији Минских споразума“.
Како се и могло очекивати, Путин предочио саговорнику да једино грађани Венецуеле имају право да одлучују о будућности своје земље и да свако мешање споља ситуацију у тој земљи само додатнои погоршава.
Сам Трамп је преко Twitter-а телефонски разговор са Путином назвао „веома продуктивним“:
„Имао сам веома дуг и веома добар разговор са председником Русије Путином. Разговарали смо о трговини између САД и Русије, о Венецуели, Украјини и Северној Кореји“.
И он је апострофирао стратешко нуклеарно наоружање и додао:
„Дотакли смо се и измишљотине о руском мешању. Све у све,у продуктиван разговор. Још од времена пре почетка лова на вештице (истраге о „руском мешању“) говорим да успостављање добрих односа са Русијом, Кином и свима осталима није лоше већ – добро“.