Одлуку да ће тражити превремене изборе у случају пораза у недељу Ципрас је најавио дан пре изласка на биралишта. Убрзо по затварању биралишта остало је само једно питање – када ће ти избори бити одржани?
Његова СИРИЗА изгубила је на изборима за ЕУ парламент са девет одсто разлике (на основу 84 одсто избројаних гласова) од најјаче опозицоне партије “Нова демократија”, а на локалним иста странка однела је победу у пет региона, и што је можда најболније за Ципраса, у самој Атини.
Због чега је Ципрас забележио лош резултат? Постоји неколико разлога.
Већ годинама уназад свака прича у Грчкој почиње и завршава се економијом. И сам Ципрас дошао је на власт 2015. управо обећавајући да ће направити заокрет и одустати од наметнутих мера штедње, повећати плате и пензије, окончати незапосленост (обећавао је чак 300.000 радних места), борити се против корупције и утаје пореза и ублажити све дугове грађана према држави и банкама.
Европа је страховала од радикалног левичара, Грци се надали олакшању, али неколико месеци касније сам је погазио своја обећања. Ципрас није зауставио штедњу, чак је његова влада уводила и неке ригорозне мере, па покушај да, три недеље уочи избора, представи смањење пореза као успех своје економске политике Грци очигледно "нису прогутали".
Ципрас је најавио смањење пореза на додату вредност на храну са 24% на 13%, затим смањење пореза на струју и гас са 13% на 6%, смањите порез на хотелски смештај са 13% на 11% плус пола месечне пензије на годишњем нивоу. Како је рекао, "време је да се жртве исплате".
Један део грчке јавности и даље је бесан на Ципраса због лоше реакције на катастрофалне пожаре 2018. године у Матију близу Атине када су погинуле 102 особе. Три недеље пред изборе за ЕУ парлемнт та тема је поново дошла у први план.
Почетком маја у Грчкој је емитован документарац телевизијске куће Скаи у којем се наводи да је грчка власт скривала број страдалих у данима када је цео свет страховао за њихову судбину.
Уље на ватру долила је "Нова демократија" Киријакоса Мицотакиса која се на ову причу надовезала објављивањем фотографија на којима се види Ципрас на луксузној јахти једне од најбогатијих породица у Грчкој, како је наведено, месец дана након трагедија у Матију. "Бесрамна хипокризија Ципраса, који се претвара да се бори против елита, док иде на одмор на њихове јахте", објавила је "Нова демократија" на Твитеру уз фотографије грчког премијера са поменутог одмора.
Катерина Панагопоулоу, супруга и наследница грчког бродног магната Перикла Панагопоулоу, додатно је разјарила бесну јавност признањем да њена породица јесте угостила Ципраса на јахти "зато што је премијер био јако уморан".
Македонија
Ако све то Ципрас и може да преживи, проблем би могла да буде Македонија. Тачније, Северна Македонија. Гледно из Брисела, Ципрас је уписао поен за себе решавањем спора који је кочио односе две државе 27 година. Гледано из Атине, или боље Солуна (централног града Средишње Македоније, једне од 13 грчких периферија) овај потез је био издаја.
Све време трајања преговора, па и током саме церемоније на Преспанском језеру када се изгрлио и изљубио са Зораном Заевим, Грци су протествовали. Чак 100.000 људи изашло је на улице Солуна тражећи да се реч Македонија никако на нађе у новом назову суседне државе, а Ципрас је управо то дозволио.
Бивша југословенска република Македонија постала је “Северна Македонија”, задржаваши придев македонски за свој језик и назив Македонац за своје грађане. Утисак великог дела јавности је да је Ципрас комшијама дао све што је и сам обећавао да неће и оно на шта су најпосетљивији - грчку историју.
Исповест Србина кога су Шиптари тукли, прочитајте ОВДЕ.
Извор: Блиц