Април 2019.године је донео обиље изузетно важних новости које су везане за руске ПВО системе нове генерације. Средином месеца се појавила информација о почетку серијске производње перспективног противваздухопловног ракетног комплекса средњег домета С-350 „Витез“. Нису прошле ни две недеље а већ је стигла још једна сјајна новост у којој се наводи да је руски ракетни систем ултра-великог домета С-500 „Прометеј“ завршио комплетну фазу свог тестирања, и да је добио дозволу за почетак серијске производње.
Нови „Тријумфи“ иду на експорт
Главни адут ПВО/ПРО, који је набављан за потребе руске армије у оквиру државног програма наоружавања у периоду 2011-2020.година, био је противваздухопловни ракетни систем великог домета С-400 „Тријумф“. Укупно је наручено 56 дивизиона (комплекса) овог система, од чега је њих 54 испоручено јединицама руске армије до краја 2018.године.
Ова количина набављених средстава је омогућила преоружавање око 50% противвазухопловних ракетних пукова који се налазе у саставу Ваздушно-космичке војске (ВКС), који се у просеку састоје од 2-3 ракетна дивизиона. Пукови који за ово време нису добили „Тријумфе“ и даље су ослоњени на популарне 300-тке, који се састоје од модернизованих верзија С-300ПМ, али и старијих С-300ПС. Поред тога, неколико противваздухопловних састава је опремљено и специјалним варијантама система С-300 који успешно могу да се боре против оперативно-тактичких ракета (С-300В). Ова средства се налазе у наоружању Копнене војске и намењена су за заштиту ваздушног простора изнад зоне на којој се непосредно изводе борбена дејства.
У овом моменту системи С-400 немају тако наглашен приоритет када је у питању производња за потребе руске војске. У наредних десетак година тежиште руске војне индустрије ће бити померено у правцу извоза ових система, колико се и планира његова производња. У том периоду руска армија ће набавити још двадесетак ракетних дивизиона овог система, после чега ће се произвођачи усмерити на пројекте модернизације прве серије „Тријумфа“ који су у наоружање ушли још пре 12 година.
Основа производног програма, који ће у наредном циклусу опремања руске војске бити приоритетно намењен за потребе јединица ПВО/ПРО, биће системи нове генерације С-500 „Прометеј“ и С-350 „Витез“.
Увођење „Прометеја“ у оперативно наоружање
За разлику од породице система С-300, који се производио у две основне варијанте (С-300П и С-300В) међусобно потпуно различите када је у питању њихова основна намена (први варијанта овог система је била намењена за борбу са авиона и крстарећим ракетама, док је друга била специјализована за пресретање оперативно-тактичких ракета), перспективни С-500 ће моћи да се бори против комплетног спектра ваздушног оружја, укључујући ту хиперзвучне летеће објекте и бојеве блокове интерконтиненталних балистичких ракета. Основна „противавионска“ ракета коју ће примењивати систем С-500 биће 40Н6 која ће моћи да обара циљеве на даљинама и до 400км. Ова ракета се већ налази у наоружању система С-400 као његово топ-оружје. За пресретање балистичких циљева и хиперзвучних летећих објеката развија се породица ракета 77Н6 које треба да замени старије моделе 9М82 које се налазе у наоружању система С-300В.
Сматра се да ће „Прометеј“ моћи да оствари ефективни хоризонтални домет и до 600км, док ће се у односу на претходника С-400 драматично повећати висина пресретања ваздушних циљева. Наиме, нови типови ракета ће омогућити борбу са непријатељским циљевима који се налазе у ближем космосу. Нове могућности система С-500 „Прометеј“ не искључују могућност обарања извиђачких сателита који се крећу по ниској земљиној орбити.
Пројектовање система С-500 је започело још пре 20 и више година, а почетком ове деценије је почела производња његових самосталних експерименталних компоненти. У оквиру државног програма опремања руске армије у периоду 2011-2020 године, предвиђено да прва група „Прометеја“ јачине 10 ракетних дивизиона постепено крене да улази у оперативни састав ВКС од 2017.године. Најновије пројекције су такве, да ће први ракетни дивизион бити комплетиран у првој половини 2020.године. Његова серијска производња и почетак испоруке у јединице руске армије се очекују да крену од 2021.године.
Карактеристике система С-500 обезбеђују изузетно висок ниво борбених способности када је у питању противракетна одбрана, међутим образовање националног система ПРО за сада није проритет руског руководства. Војни експерти сматрају да ће се организација ПРО фокусирати на заштиту самосталних зона, у којима се налазе изузетно важни војни и привредни објекти. Поред заштите главног града, формираће се још неколико непробојних прстенова око осталих градова који представљају веома важне индустријске и транспортне центре, као и рејоне где су смештени ударни потенцијали Ракетне војске стратегијске намене.
У том смислу, можемо претпоставити да куповина С-500 неће бити превелика: највероватније се ради о бројци од неких 20-30 ракетних дивизиона ових система, који ће бити „шлаг на торту“ када је у питању основни борбени поредак средстава ПВО и ПРО у посебно заштићеним зонама.
Непробојни зид за кишу непријатељских бомби и ракета
Ракетни систем ПВО С-350 „Витез“ је очекиван, али и прилично необичан када је у питању руска војна индустрија. На први поглед је уочљиво да је велики утицај на развој овог оруђа имао пројекат противваздухоплоног ракетног система KM-SAM, који је за потребе Јужне Кореје развио руски концерн „Алмаз-Антеј“. Такође, овај систем доста личи и на поморску верзију ПВО система „Редут“ са којим су опремљене ракетне корвете класе 20380 и 22350. Конкретно, С-350 је унифициран са „Редутом“ када је у питању борбени комплет, тачније ракете. Наиме и један и други систем могу да користе ракету 9М96 која спада у пројектиле средњег домета (макс. 120км) као и ракету кратког домета 9М100 која је намењена за борбу са ваздушним циљевима на даљинама до 15 км.
Гледајући укупно, овај систем ће са својим својим техничко-тактичким способностима играти изузетно важну улогу у јединицама противваздухопловне одбране руске армије. Зашто?
Прво, он ће заменити превазиђене ракетне системе С-300ПС који су произведени 80-их година прошлог века. Ракете 5В55 које је користио овај систем су на крају свог експлоатацијског рока, док је радарско-електронска компонента застарела и не одговара потребама савременог доба. Сама ракета 9М96 коју ће користити С-350 има неупоредиво мању масу и габарите у односу на ракету 5В55 која је развијена 70-их година прошлог века.
Ово обезбеђује да се на једној танспортно-лансирној јединици утростручи број ракета! Наиме, за разлику од система С-300ПС чија лансирна јединица има четири ракете 5В55, систем С-350 „Витез“ ће имати лансирну јединицу са чак 12 ракета које су спремне за дејство.
Ово омогућава да С-350 ефикасно допуни савремене ракетне системе С-400 „Тријумф“, који такође имају далеко мање ракета на својим транспортно-лансирним јединицама, али зато драматично већег домета (модели 48Н6ДМ и 40Н6) који се крећу у распону од 250-400 километара.
Нови систем средњег домета ће обезбедити далеко већу ватрену моћ јединица ПВО у борби против непријатеља. Сада ће само један ракетни дивизион С-350 који се у основи састоји од осам лансирних јединица у свом саставу имати 96 ракета, уместо 32 ракете као што је то случај са системима С-300ПС. Ово ће у садејству са савременим радарско-осматрачким комплексом обезбедити способност заштите од масовних удара условног непријатеља, који се пројектује употребом великог броја једрећих бомби, крстарећих ракета и беспилотних летелица.
Интеграција специјалних лансирних контејнера у којима ће се налазити ракете кратког домета 9М100, ће још више увећати густину ватре ПВО за пресретање ваздушних објеката непријатеља у завршној фази њихове путање. Наиме, у једном контејнеру ће се налазити до четири ракете 9М100 домета до 15км.
Ако се зна да ће једна лансирна јединица имати 12 ових контејнера, онда се долази до податка од којег застаје дах. Наиме, само један лансирна јединицама ће у том случају имати 48 ракета 9М100 које су спремне за моменталну употребу, а цео дивизион скоро 400 пројектила!
Треба додати да руска армија у свом саставу поседује и друга ПВО средства кратког домета попут система „Панцир“ и „Тор“ (у перспективи и „Сосна“ прим.преводиоца), тешко се може и замислити пробој последње линије одбране од стране РВ САД и других земаља НАТО.
Други важан еленемент је и цена новог комплекса С-350 који ће свакако бити јефтинија од система С-400 и поготово С-500. То ће обезбедити куповину веће количине „Витезова“ за потребе руске војске, која неће само довести до замене постојећих система С-300ПС, него и до формирања потпуно нових борбених састава ПВО и ПВО, што ће у целини значајно повећати укупну одбрамбену моћ целокупне армије.
Коначно, из истог разлога се очекује да експортна верзија „Витеза“ постане прави хит на светском тржишту савременог наоружања и војне технике. Нема никакве сумње да ће за његову набавку бити заинтересоване земље које у свом наоружању већ поседују системе С-300 и С-400, али и оне које желе да имају респектабилан систем ПВО, који истворемено неће да „ликвидира“ целокупан војни буџет.
Милојко Пантић колима ударио у интервентну, па побегао! На Бранковом мосту возио у супротном смеру. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: bog-rata.com