Говорећи о недавном самиту у Берлину, Дрецун је рекао да су немачка канцеларка Амгела Меркел и француски предедник Емануел Макрон желели да покажу да могу да ефикасније раде од европске администрације.
- Макрон и Меркел су доживели непријатно изненадење јер нису оцекивали такво понашање Албанаца који очигледно имају подршку неких других. Једини резултат овог самита је најава новог састанка у јулу. Ипак, све овакве иницијативе су помоћ у процесу - рекао је Дрецун за РТС.
Дрецун је оценио и да је идеја о разграницењу, посебно за спонзоре независности Косова, завршена, јер они сматрају да Косово треба да настави да функционише као независна држава.
- У САД су, ипак, сматрали да треба да се разговара о томе да та држава буде другације моделирана, посебно поједини делова где Срби цине компактну целину као што је северно Косово, косовско поморавље и Штрпце - објашњава Дрецун.
Коментаришући да су многи то схватили као повлачење линија што је бруталном реакцијом минирано од дела и домаће јавности, али и међинародном плану, пре свега Немаца, наводи да политиканство појединих странака и њихових лидера наноси штету Србији.
- Око свега можемо да се надгорњавамо, јер то и јесте начин да се задобије пажња или поверење бирача, али око кључног националног питања морали би да покажемо више разума и да покажемо да смо научили лекције из прошлости - истиче Дрецун.
Дрецун сматра да је свима јасно да не можемо да вратимо стање од пре 1999. године.
- Није више у питању да ли ми нешто њима дајемо, они су уз помоћ НАТО-а већ добили део наше територије и веровање да ће се нешто у тој мери променити на међународном плану је наивно, али је у току процес који напредује и ако нешто сада не учинимо имаћемо ускоро заставу "Велике Албаније" на административној линији у близини Панчићевог врха на Копаонику - наглашава Дрецун.
Албанци хоће целокупну територију Косова и Метохије, сматра Дрецун и каже да морамо да искористимо понуду САД јер она неће бити дуго на столу.
Када је реч о написима приштинских медија да је председник приштинског парламента Кадри Весељи позван на саслушање у суд, Дрецун каже да он није позван у суд вец у специјализовано тужилаштво.
- Специјализовано тужилаштво показује интересовање да се припадници ОВК процесуирају по командној одговорности посебно тзв. Дреницка група где спадају и Тачи и Весељи. Весељи је и данас шеф Тацијеве тајне обавештајне службе која се бавила прљавим пословима после доласка медународних снага од завршетка етницког цишцења до ликвидација политицких неистомишљеника из редова Албанаца - наводи Дрецун.
Међутим, Дрецун истиче да иако Весељи јесте одговоран за злочине и над Србима и над Албанцима о томе нема чврстих доказа и писаних трагова. Његова одговорност без сведока је тешко доказива и питање је да ли ће до суђења уопште да дође.
Прочитајте ОВДЕ зашто ЕУ гори због Косова.
Извор: espreso. rs