"Знам да НАТО још изазива контроверзе у Србији. Многима су и даље болне успомене на ваздушну кампању 1999. године. Још је теже онима који су изгубили вољене. Сваки изгубљени невини живот је трагедија. И дубоко жалимо због тога", рекао је Јенс Столтенберг за Политику.
Поновио је и оно што је рекао током посете Србији прошлог октобра, да, како је навео, "та кампања никада није била усмерена против српског народа".
"Напротив. Циљ је био да се заштите цивили у ширем региону, тако што ће се зауставити акције Милошевићевиг режима, које је међународна заједница била осудила. Никада не смемо заборавити прошлост, али морамо из ње да учимо и да је оставимо иза себе", истакао је Столтенберг.
Како је додао, то је оно што НАТО и Србија раде кроз партнерство, које је корисно и за НАТО и за Србију и за шири регион.
Столтенберг је нагласио да НАТО цени партнерство које је развио са Србијом и да се нада бољој будућности.
"У потпуности поштујемо политику неутралности Србије. Као што показују Аустрија, Шведска и Финска, неутралност и партнерство са НАТО-ом међусобно се не искључују. Наше партнерство је добро за Србију, добро за Западни Балкан и добро за НАТО", истакао је Јенс Столтенберг.
Генерални секретар Северноатлантске алијансе констатовао је и да се суочавамо с најнепредвидљивијом безбедносном ситуацијом у свету последњих година, али да је НАТО позитивна сила у стварању одрживог међународног поретка.
Списак највећих мрзитеља Срба који деценијама “гризу” за независност Косова прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг