Најновије

РИЈАЛИТИ МАХЕР: Да ли је Трамп "пас који лаје, а не уједа" или ће са Ираном доћи до тачке без повратка?

Амерички председник се бори против два порива - да не устукне пред непријатељем али и своје аверзије према новом конфликту.

Доналд Трамп (Фото: Јутјуб)

Доналда Трампа Американци знају као шоумена, бизнис могула, политичара. Оно што до сада заправо нису видели, јесте то какав је Трамп у улози главнокомандујућег. То би ускоро могло да се промени.

Трампова дилема

Суочавање са Ираном довело је Трампа до судбоносног избора у четвртак увече: да ли да узврати ударац након недеља ескалације тензија између две земље које су кулминирале тиме што је Иран оборио америчку беспилотну летелицу - или да се повуче. У последњем тренутку, Трамп је отказао напад, пише "Атлантик".

Он је јуче објаснио свој став у низу твитова. Рекао је да су Сједињене Државе биле спремне на нападе на "три различите локације".

Како је рекао, када је чуо да би притом могло да настрада 150 људи, одлучио је да обустави напад, јер број жртава није био "пропорционалан рушењу беспилотне летелице."

Ипак, Иран ствара дилему за председника коме је ово прва икада политичка функција и који никад није служио у војсци.

Трамповој дилеми је сведочио и сенатор Џејмс Риш, задужен за спољне послове, иначе републиканац из Ајдаха, који је рекао како председник "уопште није хтео да уђе у рат".

- Гледао сам га како се мучи због тога - изјавио је Риш.

Трамп је покушао да култивише личност тврдог типа, некога ко неће дозволити да Сједињене Државе буду злостављане.

- Ако Иран жели да се бори, то ће бити званични крај Ирана - изјавио је Трамп прошлог месеца.

Али, Трамп је такође у својој предизборној кампањи направио обећања да ће избегавати крваве прекоморске војне активности на које би одлазио новац пореских обвезника, који је потребан код куће.

Он јесте претходно лансирао крстареће ракете у Сирију, али његов инстинкт је да избегне неуредне блискоисточне конфликте којима се крај не назире, а верује да би се то десило са Ираном.

Иранска провокација

Иран тестира Трампа на начине које још није искусио, суочавајући се са најважнијим питањима: Да ли је спреман да ризикује још један рат на Блиском истоку? Да ли је оружана интервенција неопходна за заштиту америчких интереса? Коме у Белој кући највише верује?

Аналитичарка америчког "Стратфора" Рева Гуџон, штавише, закључује да је Иран одлучио да намерно испровоцира америчку војну акцију предвиђајући да ће она бити врло ограничена, јер ни Трамп, ни америчка јавност немају апетита за нови рат на Блиском истоку. Осим тога, како каже Гуџон, Иран је уверен да може да поднесе америчку одмазду.

Аналитичар "Вашингтон поста" Арон Блејк, пак, пише да је Иран одлучио да провери да ли је Трамп "пас који лаје, а не гризе".

За сада се чини да је Иран добио шта је хтео овим тестирањем.

Наређењем напада, а потом његовим обустављањем, Трамп је ризиковао да изгледа неодлучно, потенцијално охрабрујуц́и противнике који би могли да закључе да он неће спровести у дело своје претње.

Његова амбивалентност је била јасна када је покушао да умањи значај обореног дрона. Разговарајуц́и са новинарима у Овалном кабинету у четвртак, Трамп је сугерисао да је све то неспоразум.

- Тешко ми је да поверујем да је то било намерно, ако желите да знате истину. Мислим да је то могао учинити неко ко је био нестабилан и глуп - рекао је он.

Треба подсетити на две ствари овде. Прва је да се не ради о обичном дрону, већ о најнапреднијем и најскупљем типу дрона којим америчке ваздухопловне снаге располажу, вредном 120-130 милиона долара, скупљем и од напредног борбеног ловца Ф-35 А. Друга је да се ирански напади уклапају у добро документован образац ескалације од стране Ирана у знак одмазде за америчко повлачење из нуклеарног споразума и поновног наметања санкција Техерану.

Трампова стратегија: празне претње па помирење

Оно што је очигледно је да Трамп добија контрадикторне савете о бављењу иранским провокацијама. С једне стране су административни "јастребови" које предводи саветник за националну безбедност Џон Болтон, који је у прошлости позивао на војне нападе на Иран да би елиминисао његов нуклеарни програм.

С друге стране, на врху "мирољубивијег" дела администрације је сам Трамп. Исти онај Трамп који је 2017. године Северној Кореји претио "ватром и бесом" до би се сада понашао пријатељски према лидеру Пјонгјанга иако нема доказа да је Ким Џонг Ун спреман да се одрекне својих нуклеарних амбиција.

Џо Јун, бивши амерички специјални представник за политику Северне Кореје у Стејт департменту, рекао је у недавном интервјуу за "Атлантик" да је "Трампов основни циклус тај да он почиње са 'ватром и бесом', он блефира, а онда се смирује".

- То је његов начин рада у многим областима ... мислим да ћемо то видети, вероватно и у вези са Ираном - рекао је Јун.

Оно што Трамп изгледа јарко жели јесте понављање његове севернокорејске стратегије са Ираном. И тако је он више пута рекао да је отворен за преговоре са Исламском Републиком, чак и када су претње беснеле између два главна града.

- Не желимо да повредимо Иран. Желим да их видим како ме зову на разговор - рекао је Трамп.

Међутим, како пише "Гардијан", Трамп је сада окружен "јастребовима" попут Болтона и државног секретара Мајка Помпеа који као да желе да убеде њега и читав свет да је рат са Ираном неизбежан. Питање је да ли ће га они гурнути до тачке без повратка.

Прочитајте ОВДЕ како је то Америка напала Иран, ипак.

Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА