Министар сматра да је самит одложен јер Макрон, како каже, није желео да дозволи да му Рамуш Харадинај удара шамар усред Париза као што у Берлину где је, каже Дачић, премијер привремених приштинских институција понизио Меркел и Макрона.
- Они су му у замену да укине таксе, понудили да Косово добије визну либерализацију и да помогну на путу ка ЕУ. Харадинај их је потецењивачки питао ко ће то њему да гарантује, хтео је да каже да му треба мало јачи гарант него што су они - рекао је Дачић. Министар је приметио да нема много туге ни у Бриселу ни у Вашингтону због отказивања самита у Паризу што говори да САД виде као доказ да без њих не може ништа да се заврши. С друге стране, за Брисел који је трпео критике да није довољно активан по том питању дијалога Београда и Приштине, отказивање Париза показује да није лако бити преговарач.
Дачић је назвао безобразлуком то што Приштина сада покушава да оптужи Србију да неће да настави дијлаог, а Србија то, подвукао је министар, не жели док се не укину таксе. - Ми се сада бавимо таксама, а шта је све било пре и после такси. Нису формирали Заједницу српских општина, али су формирали војску, упадали су на север КиМ и хапсили Србе, доносили разне резолуције, а на крају траже да Србија настави дијалог без условљавања, да је направљена нова реалност и да ће тако остати док не признамо Косово -. Дачић је казао и да је у овом тренутку рано рећи када ће бити настављен дијлалог Београда и Приштине и какав се след догађаја може очекивати.
- Дијалог је требало да се настави, да је било шансе да дође до неког позитивног исхода у Паризу, али тога нема - навео је Дачић. Како је рекао, не очекује скори наставак дијалога јер се, каже, европски лидери баве другим темама, а једна од главних је избор функционера водећих институција у ЕУ - председника Европског парламента, Европске комисије, Европског савета и Високог представника ЕУ за спољну политику.
Нове прогнозе Лазанског о евентуалном сукобу Ирана и САД прочитајте ОВДЕ.