Шта је у ствари био окидач за читаву ситуацију? То је предлог закона о слободи вероисповести и његова два члана - 62. и 63. да се једностраним пописним актом обришу Митрополија црногорско-приморска, Римокатоличка црква, Исламска заједница и други црквени и верски субјекти као носиоци права својине. А као други корак - да се компјутерски упише држава Црна Гора као титулар права својине над верским објектима.
Деведесетих година се неовлашћено неко књижи као власник државне имовине која је дата на коришћење ЦПЦ, а од 1920. СПЦ, каже Ђукановић
Примера ради, ако би овај предлог прошао, манастир Острог би био власништво државе Црне Горе, а не СПЦ. Ипак, до краја није јасно шта све ово значи. У СПЦ ово тумаче као отимање имовине и светиња и говоре да је ово увертира за одузимање храмова на Косову, као и да је намера да се ови објекти дају на располагање непризнатој Црногорској православној цркви. У власти Црне Горе то негирају, али дају немушто објашњење.
- Оптужбе званичника Србије и СПЦ су „груба политичка манилупација“. Држава би била власник имовине коју је до 1918. године користила аутокефална Црногорска православна црква (ЦПЦ). У том времену сва је њена имовина била државна, а држава јој је дала на употребу. Могла ју је користити али није могла отуђивати. Деведесетих година се неовлашћено неко књижи као власник некадашње државне имовине која је дата на коришћење Црногорској православној цркви (ЦПЦ), а од 1920. СПЦ. Према нашој архиви, то је државна имовина Црне Горе. Свако ко може да приложи валидну документацију и по каквим је условима дошао до стицања имовине, тај ће је сачувати. Жели се сачувати оно што је отето од Црне Горе, јер покушава се прикрити злочин који је учињен према Црној Гори - каже Мило Ђукановић, поткрепљујући тезу о наводној окупацији Црне Горе од стране Србије након 1918, али одбија да каже шта ће бити с имовином СПЦ када и ако пређе у руке државе Црне Горе.
Смиривање
Председник Србије Александар Вучић изразио је јуче наду да ће Српској православној цркви (СПЦ) бити омогућено да сачува своје храмове и светиње Црној Гори: - Најбоље би било да Црна Гора и Србија спусте тензије, и додао да ће мишљење о ставу Венецијанске комисије о црногорском закону о слободи вероисповести изнети када он буде објављен.
У вези са позивањем амбасадора Србије у Подгорици Зорана Бингулца у Министарство спољних послова Црне Горе, Вучић је оценио да се ради о мери за унутрашњу употребу.
- Питао ме је министар Ивица Дачић да шаље ноту. Замолио сам га да то не ради. Ми ћемо то чинити када буде било нешто стварно, а не због изјаве неких политичара или других. Могли бисмо на дневном нивоу да шаљемо 15 нота. Али боље је да спуштамо тензије. То служи интересима српског народа. Подизање тензија неће никоме послужити да живи боље ни у Пљевљима, Херцег Новом и другим местима. Треба да помогнемо нашем народу, а не да му одмажемо - поручио је Вучић.
Наравно, сад се копља ломе око препорука Венецијанске комисије. Подгорички медији су одмах пренели да је Венецијанска комисија дала зелено светло, али у СПЦ кажу да је то све спин.
Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић каже да ће према информацијама којима располаже коначни текст мишљења бити објављен данас на званичној интернет-страници Венецијанске комисије.
- На основу мојих сазнања, нема никаквог једностраног одузимања цркава, џамија, римокатоличких самостана, жупних уреда и друге имовине непокретне која је у својини цркава и верских заједница. Дакле, не само наше Цркве, него и Римокатоличке цркве и Исламске заједнице - навео је Џомић.
- Кључна одредбе 62. и 63. нису прошле на начин на који је било предвиђено - тврди Џомић, и истиче да се показало тачним оно на шта је Православна црква у Црној Гори упозоравала, да без судске и административне процедуре, управно-правне процедуре, која је прописана законом, нема прекњижавања црквене и друге верске имовине.
Националистички цунами
Социолог културе Ратко Божовић сукоб Србије и Црне Горе у вези с имовином Српске православне цркве (СПЦ) и њеним положајем у тој држави тумачи као „националистички цунами” и објашњава да „и на једној и на другој страни постоји жестоко упориште национализма и нерашчишћених ствари из прошлости које блокирају и садашњост“. Као да је реч о „потреби да се константно производи нови сукоб”, предочио је Божовић, сагласан с оценама да је наратив о Црној Гори годинама уназад сличан, без обзира ко је на власти и да овде „имамо непрекидне сукобе”.
Зашто Милошевић није изгубио Косово, сазнајте о томе ОВДЕ.
Извор: Блиц