После напада на Омански залив, Сједињене Државе су одлучиле да пошаљу додатних 1.000 војника у регион.
Сенк Тејмар, аналитичар у ANKASAM центру за студије политичких криза, изјавио је да је врло вероватно да ће Трамп користити притисак на Омански залив како би појачао америчко војно присуство у региону.
Аналитичар је приметио да су САД већ прибегле сличној тактици и послале ратне бродове, након што је Иран запретио затварањем Хормушког мореуза.
“Недавна изјава америчког привременог министра одбране Патрика Шанахана о намерама упућивања додатних 1.000 војника на Блиски Исток указује на то да се сценарио Вашингтона може поновити”, сматра он.
“Русија такође гледа на акције упућивања додатног контингента као провокацију”, додао је.
Према Тејмару, америчка активност може се тумачити као покушај увлачења Ирана у рат.
Међутим, говорећи о могућности војног сценарија, аналитичар је упоредио тренутну ситуацију са догађајима у Ираку.
“Сједињене Државе не могу себи да дозволе војну интервенцију у Ирану, чија је територија скоро три пута већа од Ирака”, рекао је он.
Процењује се да је за америчку војну интервенцију у Ирану потребно око два милиона војника јер у 2003. години нису успели да осигурају безбедност у Ираку са контигентом од 100.000 људи, тврди он.
“Поред тога, ако дође до интервенције у Ирану, Американци ће стајати лицем у лице са снагом од скоро 1,5 милиона војника, која се састоји од трупа војника Басиј, који су спремни за брзу мобилизацију и који су део корпуса Исламске револуционарне гарде,” рекао је Тејмер.
Пентагон схвата да нема довољно ресурса да се супротстави тим јединицама у директном сукобу, открива аналитичар у закључку.
Како су Иранци успели да оборе дрон који кошта баснословно много прочитајте ОВДЕ.
Извор: Webtribune.rs