Наиме, за ово, али и за сваку буку која до вашег стана допре у јачини већој од 30 децибела у Србији се плаћа казна од 5.000 динара па навише, зависно од града до града.
То значи да и грађани Србије могу да пријаве своје комшије за галаму, лупање, бушење, померање намештаја, лупање у зид, па чак и за гласни плач, исто као и у Великој Британији, где је за бучно плакање особама старијим од 16 година прописана казна у висини од 2.500 фунти или 2.830 евра.
Будите тихи од 16 до 18 часова
Радован Трифуновић, из Удружења Професионални управници Србије, каже да су у Новом Саду, као и у Београду, сличне казне за кршење дневног одмора, који важи од 16 до 18 сати и између 23 сата до пет ујутру, свим данима осим недељом, када одмор траје до седам сати ујутру. Иако би неки помислили да то значи да мајстори већ у седам сати могу да штемују чекићем по зиду у суседном стану или да буше, истина је да то могу да раде само ако ниво буке не прелази 30 децибела.
- Најчешћи проблем у стамбеним зградама у Новом Саду је бука за време дневног и ноћног одмора коју је тешко искоренити.
Измењена одлука
Крајем прошле године донета је измена одлуке о кућном реду, према којој сада, осим управника, и станари могу пријавити бучне комшије комуналној полицији и комуналној инспекцији. Казна за било коју врсту буке у згради је 10.000 динара, а исти износ је прописан и за држање разних предмета на тераси, ходнику зграде, за остављање смећа испред врата - каже Трифуновоћ за Курир и додаје да по новој одлуци у Новом Саду није кажњива бука ноћу 31. децембра, 1. и 13. јануара, јер се периоду од 16 до четири сата наредног дана не сматра временом одмора.
Како се сазнаје од чувара кућног реда, односно комуналних инспектора у Београду, у време кућног реда мора бити апсолутна тишина, док током остатка дана бука било које врсте, па чак и плакање, мора бити на собном нивоу.
Биће заведен ред у Београду
У Београду ће до краја јуна бити донета нова одлука о кућном реду, којом ће, уместо одмора од 13 до 17 и од 22, убудуће кућни ред морати да се поштује од 16 до 18 и ноћу од 22 до седам сати ујутро. До тада, како кажу у Секретаријату за комуналне и стамбене послове, примењује се важећа одлука о кућном реду у стамбеним зградама.
- У време одмора забрањено је виком, трчањем, скакањем, играњем лопте и сличним поступцима правити буку и нарушавати мир у згради. Није дозвољено ни коришћење кућних апарата - веш-машина, усисивача и слично, вентилационих система, клима-уређаја, уређаја за музичку репродукцију, ТВ пријемника и других уређаја, машина и апарата у згради на начин да звук ових апарата омета станаре у другим становима. Бука у време одмора у боравишним просторијама зграде при затвореним прозорима не сме прећи граничну вредност индикатора буке у висини 30 децибела, што је прописано републичком уредбом - кажу у том секретаријату и додају да санкције за кршење кућног реда изриче комунални инспектор, односно комунални полицајац издавањем прекршајног налога.
Дозвољен само шапат
Звук Јачина
- саобраћајна бука 80 дБ
- нормалан разговор 50 дБ
- зујање комарца 40 дБ
- шапат 30 дБ.
Зорану Марјановићу прети робија од 40 година.
Шта му стављају на терет у трећој оптужници прочиатајте ОВДЕ.
Извор: Курир