То кажу незванично западне дипломате, коментаришући најновију поруку званичника Стејт департмента Метјуа Палмера да би САД волеле да се дијалог о Косову „хитно настави“. Палмер је у интервјуу за Глас Америке казао и да би будући договор требало да буде такав да може да се „примени и прода јавности обе земље (Србији и Косову).
Извори истичу да се Палмер и раније трудио да својим изјавама „мотивише“ преговарачке стране, али да је овога пута отишао корак даље, односно да је био директнији, јер је казао: „Ми се надамо да две стране могу да се нађу на пола пута, да преговарају, да постигну споразум, примене га и отворе европски пут који је чист и јасан“.
Како објашњавају дипломате, таква порука значи да је америчка администрација прагматична и свесна да евентуалним споразумом „ниједна страна неће бити у потпуности задовољна“.
„Администрација америчког председника Доналда Трампа умногоме је флексибилнија од претходне администрације САД и жели да препусти Београду и Приштини да се договоре о решењу за Косово, па ће извршити јачи притисак на косовског премијера Рамуша Харадинаја да укине таксе на робу из Србије до састанка о Западном Балкану, који се одржава 1. јула у Паризу. Поједини делови америчке администрације су претходних месеци прећутно подржавали Харадинаја када је реч о ригорозном режиму такси, али сада су свесни да се Србија неће вратити за преговарачки сто у Бриселу уколико те таксе не буду укинуте, што би значило пропаст дијалога о Косову“, тврде саговорници.
Поједини представници дипломатских кругова тврде да би косовски званичници могли да на самиту у Паризу објаве да ће таксе бити укинуте, што би представљало предуслов да се на том скупу усвоји платформа за наставак преговора Београда и Приштине, која би представљала „мапу пута“ за решење косовског питања. Како се прецизира, у таквом документу би, између осталог, било наведено којом динамиком ће тећи наредна фаза преговора, и ко ће све бити ангажован у дијалогу, поред ЕУ, која остаје главни посредник у разговорима.
„САД ће се, свакако, још снажније ангажовати у наставку преговора о Косову јер страхују да би се косовска драма могла завршити хаотично ако се не пронађе неко решење које би било прихватљиво јавности и Београду и Приштини. Сматра се да би српски председник Александар Вучић лакше обезбедио подршку јавности на свом домаћем терену у случају постизања споразума, од косовског председника Хашима Тачија, који би имао велике проблеме да убеди приштинску јавност да прихвати договор“, тврде дипломате.
„Нема црвених линија“
Палмер је за Глас Америке нагласио да САД „не подвлаче црвене линије“ у процесу преговора, али је напоменуо да то не значи да су „све опције отворене“. „Не гледамо на ово кроз неке временске оквире. Подржавамо нормализацију односа Србије и Косова, волели бисмо да видимо да се дијалог настави што је пре могуће, и да се две стране договоре о свеобухватној нормализацији односа у право време. Да ли ће то бити ове године, не могу да предвидим“, рекао је Палмер.
САД убрзано наоружавају Албанију. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Данас