„То је реакција на одређену врсту претње, посебно на опасност од Путинове ракете или новог руског тенка“, рекао је Петер Хеилмајер, представник европске компаније за производњу ракета МБДА.
Он је навео да је прошле године руски председник Владимир Путин представио ново оружје.
„Обратите пажњу на ваздушну хиперсоничну ракету ’Кинџал‘, нови ракетни систем ’Сармат‘ и систем ’Авангард‘, способан да изврши интерконтиненталне летове у густим слојевима атмосфере са хиперсоничном брзином“.
Хеилмајер је приметио да Русија има оружје које не оставља времена за практичан одговор и које је, штавише, способно да обмањује радаре ваздушне одбране западних земаља.
„Постојећи борбени системи у Европи нису способни да пруже заштиту од руског наоружања“, признао је Хеилмајер, иако је Путин током свог говора нагласио да Русија својим новим оружјем никоме не прети нити планира да искористи свој потенцијал у офанзивне сврхе.
Истовремено, Хеилмајер је нагласио да ће Немачка нове технологије користити „искључиво у одбрамбене сврхе“.
Ново оружје би могло да се користи за суочавање са претњом и од нових тенкова, каже Хеилмајер.
„Идеја је да се помоћу вођеног оружја поступа тако брзо да систем активне заштите тенка нема времена да реагује“.
„Велт“ наводи да су први тестови новог немачког оружја планирани током наредне три године. Програм води искључиво Немачка, без учешћа других земаља ЕУ. Међутим, дугорочно је могуће укључити друге европске нације у рад, наводи немачки лист.
O новом руско кинеском мега пројекту читајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com