Према сазнањима Блица, Харадинају је из свих центара моћи сугерисано да таксе суспендује, а проблем је био и то што је он био изричити противник било какве корекције граница и компромиса између Београда и Приштине.
- Харадинај се отео контроли, чак и када је о Американцима реч. Апсолутно није хтео да слуша ничије сугестије. Такав агресиван став и потези који су уследили, Београд и Приштину су водили у стање замрзнутог конфликта, који прате спорадични инциденти на терену - каже извор из дипломатских кругова у Приштини.
Он додаје да је Харадинај одбијао чак и разговоре са председником привремених приштинских институција Хашимом Тачијем и председником парламента Кадријем Весељијем.
У Приштини се спекулише ко је Харадинају дао зелено светло, а са њим и гаранције да таксе и инсистирање на "целовитом, независном Косову" гура месецима, а како се испоставило и до своје оптужнице, која је, судећи по Харадинајевом понашању приликом саопштавања оставке, било непријатно изненађење и шок за њег.
- Према доступним подацима разних служби, Харадинај се ослањао на Британце. То, међутим, не значи и да су они, мимо свих тежњи Европе и Америке, агресивно инсистирали на ставовима које је Харадинај пропагирао - каже дипломата из Приштине за "Блиц".
Прочитајте ОВДЕ да ли Харадинај иде на све или ништа, како каже Дојче Веле.
Извор: Блиц