Они, наиме, тврде да шеф српске дипломатије Ивица Дачић има сјајне односе са Сергејом Лавровим и да их користи како би убедио афричке и острвске државе да повуку признање тзв. Републике Косово.
Чињенице ипак говоре да су Коморска острва, Палау, Мадагаскар и друге земље пре него што су донеле одлуку о повлачењу признања тзв. Косова с Русијом потписали споразуме о сарадњи.
Баш у овој чињеници Албанци темеље своје тврдње да Русија снажно лобира за Србију и опстанак Косова у њој.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић, с друге стране, демантује "руско лобирање". Он је изјавио да су "празне приче" да је Русија имала утицаја на поједине земље да повуку признање Косова.
Упитан какву је улогу имала Русија и да ли је било "трговања" билатералним споразумима и укидањем виза за земље које су повлачиле признање он је казао да је Србија све радила сама.
"Мислим да су то празне приче јер тиме што ви говорите то ви изражавате сумњу у нашу снагу. Верујте, нико нам није помогао сами смо то радили и сами ћемо то радити и даље и ако је неко помогао ја му се захваљујем. Само да знам ко је", рекао је Дачић новинарима пре седнице Главног одбора Социјалистичке партије Србије на чијем је челу.
Он је казао да је и председник Русије Владимир Путин када је био у Србији рекао председнику Србије Александру Вучићу да је веома изненађен бројем земаља који су повукле признање те да је то велик успех.
С друге стране, чињенице нам говоре да су 7. јуна 2018. године Русија и Мадагаскар потписале споразум по ком ће руски ратни бродови моћи да се усидре на четврто највеће острво на свету.
Тачније, потписале су споразум о војној сарадњи.
Само шест месеци касније, тачније 7. децембра 2018. године Мадагаскар је повукао признање тзв Републике Косово.
Зашто Шешељ није процесуиран због веза са Земунским кланом, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Ало