Први организовани напад на усташке институције које су починиле злочин над Србима у том крају, Вукелићева назива "злочиначким оргијањем".
Она, позивајући се на десничарске историчаре и ревизионисте историје Марија Јареба и Анту Назора, српски устанак из 1941. пореди са српским барикадама на почетку сукоба деведесетих година прошлог века.
Како преноси један од десничарских порталла "Камењар", али и остали десни портали, Вукелићева српски устанак, односно први оружани отпор у Независној Држави Хрватској (НДХ) назива "покољем над цивилима".
За њу су српски устаници чинили ратне злочине, а не усташке снаге, па подсећа хрватску јавност да сада Хрвати пишу историјске уџбенике, те да то требају чинити онако како њима одговара.
Влатка Вукелић, председник Удружења "Хрватска слободна десница", тврди да је, као одговор на успостављање НДХ, "српско становништво уз подршку монархистичких кругова из тадашње Србије покушало офанзивно деловање".
Међутим, историчар Иво Голдштајн напомиње да је 27. јула у Србу, у Хрватској, почео антифашистички устанак. У доба социјализма тај дан слављен је као празник - Дан устанка.
У самосталној Хрватској прослава је пребачена за 22. јул, који је именован Даном антифашистичке борбе. Тада је, на дан немачког напада на СССР, не чекајући инструкције, петнаест хрватских комуниста из Сиска отишло у оближњу шуму Брезовицу и основало први герилски одред.
О устанку у Србу десничарска и проусташка пропаганда затрпава интернет тврдњама да је реч о "контроверзном" догађају, што није тачно - устанак у Србу нису организовали ни водили четници, иако су неке њихове присталице у устанку маргинално учествовале и починиле злочине, наводи Голдштајн и објашњава:
"Устанак је био симбиоза животне угрожености српског становништва којем је претио усташки геноцид".
Он је у више наврата у ауторским текстовима за недељник "Глобус" демантовао тврдње да су Срби учинили геноцид током устанка у Србу и подсетио да су институције НДХ у Загребу припремале акцију исељавања Срба, којом је било предвиђено да се њих 250.000 протера у Србију.
Прочитајте ОВДЕ која ће земља ускоро повући признање независности Косова.
Извор: Срна