Скат је у интервјуу за РТВ Панон казао да је потребно уложити велике напоре да се настави дијалог Београда и Приштине.
Подсетио је да српско-амерички односи потичу још из времена када су српска и америчка застава 1918. године заједно вијориле на Белој кући, одајући част жртвама Првог светског рата.
"Односи између две државе погоршали су се током југословенских ратова деведесетих година, али данас је однос Вашингтона и Београда поново пријатељски захваљујући подршци америчког Фонда за развој", додао је Скат.
Како је рекао, Србија је начинила велики напредак у протеклих неколико година у стабилизовању економије и припремајући се за чланство у Европској унији, али је јасно да је свеобухватни споразум о нормализацији односа са Приштином један од кључних услова за достизање пуноправног чланства у Еворпској унији.
"Ми на енглеском то кажемо: тако близу, а тако далеко… Сада замрли преговори су верујем фрустрирајући за све. Таксе које је увело тзв. Косово, што је довело до тога да ову ситуацији чини још сложенијом, такође су фрустрирајуће и за нас, и знам да је Влада Србије фрустрирана, исто као и влада Косова, и ми смо сада у једној негативној спирали у погледу разговора", казао је Скат.
Према његовим речима, треба учинити све да се Београд и Приштина врате за преговарачки сто.
"То није лако, веома је сложено, да постоји једноставно решење, догодило би се одавно. У великој мери се слажем са председником Вучићем када каже да Србија мора да реши ово питање, пре или касније. Уколико се то сада не реши, каснијим генерацијама ће вероватно бити теже. Дакле, уграбимо могућност данас, овде и кренимо напред", нагласио је амерички амбасадор.
Како је истакао, није на САД да пронађу коначни споразум, већ то уз компромисе треба да учине Београд и Приштина.
Прочитајте ОВДЕ какво је стравично упозорење стигло за Србе на КиМ.
Извор: Танјуг