Високи амерички званичници, на челу са тадашњим председником Вудроом Вилсоном и државним секретаром Робертом Ленсингом, изразили су поштовање према жртви и борби српског народа и српска тробојка подигнута је изнад Беле куће али и на свим зградама јавних институција у Вашингтону.
На данашњи дан, 1918. године председник Вилсон издао је саопштење о томе америчком народу које је прочитано у црквама широм земље и објављано у скоро свим утицајним дневним новинама, а председник је замолио свој народ да се моли за покој душа палих жртва у Првом светском рату.
И прослава стогодишњице била је у знаку савезништва и пријатељства између српског и америчког народа. А, поштовање које су САД указале Србији и српском народу било је на највишем нивоу.
Сада већ век и једна година од тог догађаја, односно прошлогодишње обележавање истог кроз низ заједничких догађаја добро је за ресетовање односа две земље, каже Владимир Маринковић потпредседник Скупштине Србије.
- И ове године се указивање поштовања наставља, пре само неколико дана у посети Србији и председнику државе Александру Вучићу био је Дејвид Вујић, један од седморице Срба који је радио на пројекту "Аполо 11" - рекао је Маринковић.
Он истиче да су САД и Србија повезане и да постоји много заједничких догађаја које треба да обележавамо. Маринковић је рекао да је данас економска сарадња између две државе одлична, а да је политичка сарадња подигнута на веома висок ниво.
- Сви ти догађаји и проактиван приступ српске стране, које је пре свега тадашњи премијер, а садашњи председник Александар Вучић 2014. године покренуо и "ресетовао" однос са Сједињеним државама имају конкретне резултате - казао је он.
Маринковић каже да се однос САД и Србије не заснива само на речима већ се одражава кроз инвестиције и да у прилог томе иду чињенице да у америчким компанијама у Србији ради 20.000 људи, а да је америчка држава, кроз динације и инвестиције, у Србију у претходних 15 година уложила преко милијарду долара.
- Оно што је за нас и наш народ најважније је и америчка позиција у процесу решавања питања Косова и Метохије. Они данас имају другачији став него пре само неколико година - каже Маринковић и додаје:
- Пре само неколико година америчка администрација у Стејт Департменту је питање Косова стављала са стране сматрајући да је то питање решено. Данас, што је неуобичајено за једну тако велику и моћну државу, они имају измењен став. Тај став је сада усмеренији ка томе да желе да саслушају и аргументе Србије и да желе да помогну у решавању овог проблема тако да се уваже и легитимни српски интереси у јужној покрајини.
Потпредседник Скупштине каже да је став САД умногоме промењен самим тим што желе да помогну и косовским Албанцима и Републици Србији и српском народу.
- Њихов став је да треба да помогну и косовским Албанцима и српском народу да реши проблем на један поштен, дугорочан и одржив начин уважавајући националне интересе Републике Србије - закључује Маринковић у разговору.
Како је Бабић запалио друштвене мреже, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Телеграф