Према речима експерта за Балкан, ту улогу Борис Џонсон, највероватије ће препустити новом шефу дипломатија Доминику Рабу и министру за Европу Кристоферу Пинчеру. Линдси оцењује и да је Џонсонова посета сасвим реална.
Кер Линдси истиче да је Џонсон пријатељ Србије, али и открива шта би га могло спречити да се одмах позабави балканским питањима.
- Свакако мислим да је Џонсон пријатељ Србије. Често је говорио о свом искреном поштовању према вашој земљи. Исто тако, док је био министар спољних послова било је јасно да се интересовао за Србију и да подржава блискије везе између Британије и Србије. Стога се надам да би то могло да допринесе даљем побољшању односа – рекао је он, а затим додао:
- Међутим, важно је запамтити да ће се он још дуго фокусирати на Брегзит. Не мислим да ће он преузети директну улогу у ширим спољнополитичким питањима.
У нашој земљи се после Џонсоновог преузимања премијерске позиције доста говорило о његовом противљењу бомбардовању, када је током 1999. године у нашој земљи радио као новинар, а Кер Линдси се у потпуности слаже да је Џонсон гласно изражавао своје противљење НАТО интервенцији у нашој земљи.
Он је напоменуо да ће Британија са Џонсоном на челу наставити да ради на томе да земље Западног Балкана постану део Европске уније, али и да ће поштовати сваки пут који те земље одаберу, поготово у светлу британског изласка из уније.
Кер Линдси је на крају нагласио да ће по питању Косова и свих других проблема са којима се Србија суочава у региону Џонсон препустити водећу улогу новом министру спољних послова Доминику Рабу и министру за Европу Кристоферу Финчеру. У фокусу Џонсоновог рада ће дефинитивно бити Брегзит, и изналажење начина како да се што безболније приведе крају британски „развод“ од ЕУ.
Пентагон не жели да укључи Јапан у производњу ловца-бомбардера F-35. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф