Дронови су потпуно наоружани, а идентификовани су као Винг Лунг 2, моћне беспилотне летелице кинеске производње са аутономијом од чак 20 сати.
Заливска краљевина је била један од првих купаца ових БПЛ још 2017. године. Винг Лунг 2 може да носи до 12 навођених ракета ваздух-земља, а чини се да овај на фотографији носи 8 ЛЈ-7 пројектила.
Wing Loong II can carry:
— ColdHands (@mztheon) October 11, 2018
1. Bombs
2. Air-to-surface missiles.
3. 480kg of munitions.
Can fly for around 20 hours and has a max speed of 370 km per hour. It is also integrated with day and infrared cameras and sensors to collect surveillance and targeting data. pic.twitter.com/gFz5TL9N92
ЛЈ-7 је извозна верзија полуактивне ласерски навођене ракете ХЈ-10. Ракета има домет од 10 километара, и довољно експлозивно пуњење да пробије оклоп од 1400 мм.
...UAE' Wing Loong over Libya ? pic.twitter.com/SlhzbPn669
— Harry Boone (@towersight) July 1, 2019
Прошлог априла су снаге Владе националног јединства оптужиле УАЕ да су их гађали ракетама ЛЈ-7, али те тврдње нису потврђене.
Војска Уједињених Арапских Емирата има јако присуство у војној бази Ал-Кадим на западу Либије. Извештај чувеног Џејнса је открио да је у бази смештено шест ИОМАX АТ-802и лаких јуришних авиона, два хеликоптера УХ-60 Црни Соко и најмање два Винг-Лунга 2.
Rapports #GNA à propos de frappes aériennes de drones #UAE provenant sûrement de la base aérienne d'al Khadim (#Marj). Nouvelle escalade, une attaque directe d'une puissance étrangère. #Libyepic.twitter.com/r863mhl0z6
— Strategic News (@StrategicNews1) April 20, 2019
Још увек није јасно да ли је Винг Лунг са Бунове фотографије део Либијске националне армије или њиме управља директно војска УАЕ, али остаје чињеница да ово оружје лако може променити однос снага у Либији.
Већ је писано о турским Бајрактарима које је Ердоган послао ВНЈ, али је разлика избеђу турских летелица и Винг Лунга велика. Док је Бајрактар само извиђачки дрон који може носити ограничено наоружање, “кинески змај” је дрон-убица у сваком смислу те речи.
Иако Емирати нису званично подржали Хафтара, за сада постоје јаке индиције да стоје иза њега, а послења офанзива ВНЈ на Гаријан је можда подстакла богату заливску краљевину да преузме мало активнију улогу у Либији.
Прочитајте ОВДЕ како то Кинези освајају Африку.
Извор: Информер