Ејупи, кога је и председник Србије поменуо у контексту убиства Ивановића, најпознатији је као "бомбаш из Подујева", а био је једини осумњичени за постављање бомбе под аутобус "Ниш експреса", у којем је 2001. године погинуло 12, а рањено 43 Срба.
На основу ДНК трагова он је и ухапшен, али је мистериозно побегао из америчке базе "Бондстил".
Први именовани међународни судија у косовском правосуђу, Кристен Карпхамер је изнео сумњу да је у бекство била умешана ЦИА, која је наводно својевремено и обучавала овог терористу.
На КиМ, Ејупи се помиње као плаћени убица, али и као део групе групе која је, наводоно, организовала погром Срба у марту 2004. године. Он је, према наводима косовског тужилаштва, својевремено требало да за четврт милиона евра убије Џавита Халитија, некада Тачијевог човека за везу с огранком ОВК у Албанији, а данас потпредседника парламента у Приштини.
Управо је та криминална група, формирана крајем 2001. године одговорна за организацију мартовског погрома, тврдио је њен бивши припадник и сведок приштинског Специјалног тужилаштва Шкумбин Мехмети.
Клан је постојао све до 2014. године, уз подршку "ратних странака" и "великих породица" и извео је низ политичких убистава.
Ејупи се лично сумњичи за убиства двојице блиских сарадника Ибрахима Ругове - Тахира Земаја и Џемаила Мустафе, као и за ликвидације припадника косовске полиције Бајрама Кичмарија и припадника Унмикове полиције Које Есумана.
Мехмети је, према писању албанских медија с КиМ, био спреман да сведочи да је Ејупи у случају "Ниш експрес" имао директну подршку Кадрија Весељија, али је од тог сведочења одустао.
Како пишу Новости ништа мање живописна није ни биографија Лирима Зеке, контроверзног бизнисмена који у Косовској Митровици, у близини места злочина, боравио 15. јануара, дан пре атентата.
Наше службе су још пре неколико месеци проверавале њгово кретање и мотиве његовог доласка, као и могућу повезаност са убиством Ивановића, наводе Новости.
Зека је данас власник ресторана "Конак Л", који се налази прекопута зграде владе у Приштини и важи за место где се окупљају приштински политичари и наводно, преносе Новости, ужива заститу Тачија.
Према доступним подацима рођен је 1963. године. у Косовској Митровици, као Неџмедин, али је касније променио име у Лирим.
Од средине осамдесетих година службе га доводе у везу са низом криминалних "подухвата".
Сумњиче га да је један од организатора групе која је шверцовала дрогу из Турске, преко КиМ, до земаља западне Европе.
У полицијским архивима пише и да је у Немачкој хапшен због коришћења фалсификованих личних докумената, у Швајцарској је био под истрагом због шверца дроге, у Србији је оптужен за силовање, а у Загребу су га сумњичили за убиство и кријумчарење оружја за муслиманске снаге у БиХ.
На аеродрому у Прагу ухапшен је 1999. године по Интерполовој потерници јер је у Немачкој био осуђен на седам година због трговине дрогом.
Берлин је тада тражио његово изручење, али је, наводно, Зека приликом трансфера успео да побегне, навеле су Новости.
Тирана и Приштина покренуле уједињење, Пацоли открио карте. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг