Реагујући на истицање заставе самопроглашеног Косова на Новом Брду, Ђурић наводи да је сваки покушај да се тај споменик прикаже у другом светлу акт насилног брисања историје, срачунат с циљем да се додатно продуби међунационални јаз на КиМ.
"Ново Брдо је у средњем веку било мултиетнички град, у којем су живели Срби, Саси, Грци, Дубровчани и многи други, и сведочи о времену сасвим другачијем од данашњег, у којем је Косово и Метохија, под управом српских монарха и властеле, било место додира култура и цивилизација", наводи Ђурић у саопштењу достављеном медијима.
Ђурић каже и да они који данас желе да Косово учине моноетничким нису случајно изабрали Ново Брдо "како би дрским и бескрупулозним провокацијама и фалсификовањем историје сакрили чињеницу да је Косово и Метохија, у време када је било срце српског етничког простора, било једна од најбогатијих у културно најнапреднијих области Европе".
"Истицање заставе самопроглашеног Косова на Новом Брду, осим што је чин грубог историјског ревизионизма, јесте, верујем, и нека врста освете браниоцима тога града, због чије истрајности је та тврђава до данас остала симбол српског јунаштва и отпора", наводи Ђурић.
Поручује да Ново Брдо никада неће бити "косоварски" историјски споменик и додаје да "након овога можемо само да се запитамо шта је следеће - можда постављање црних албанских орлова уместо крстова на куполе српских средњовековних цркава".
Прочитајте ОВДЕ како су Шиптари окачили заставу тзв. Косова на Новом Брду.
Извор: Танјуг